Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zarażonych w Hiszpanii wzrosła do 166 na 100 tys. W związku z tym państwo to prawdopodobnie trafi 1 września na listę „krajów niebezpiecznych”, razem z Rumunią, Albanią i Maltą, co oznacza, że powrót z tych państw będzie utrudniony i zakłada kwarantannę.

Dziennik Gazeta Prawna
–Dziś o godz. 14 zostanie ogłoszona nowa lista żółtych i czerwonych powiatów, czyli miejsc objętych większymi restrykcjami ze względu na zagrożenia epidemiczne. Tym razem z wejściem na listę muszą liczyć się takie duże miasta jak Kraków czy Katowice. Gminy próbują wprowadzać rozwiązania, które przyspieszyłyby wyjście ze strefy zagrożenia, są to np. zwiększone wspólne kontrole policji i sanepidu.
–Rząd USA rozważa ominięcie procedur związanych z wpuszczaniem na rynek nowych leków, aby jak najszybciej udostępnić Amerykanom szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Biały Dom konsultuje w Kongresie upoważnienie Narodowej Agencji Leków do ekspresowego przyznania certyfikatu preparatowi, nad którym pracują firma AstraZeneca oraz Uniwersytet w Oksfordzie.
–Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia z 18 sierpnia 2011 r. dzieci pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia urodzone po 31 grudnia 2020 r. mają być objęte szczepieniem przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy. Projekt trafił do konsultacji.