Wrocław: nowy punkt pobrań drive-thru już działa

Na Praczach Odrzańskich na terenie Łukasiewicz – PORT uruchomiono punkt pobrań „drive-thru”, gdzie można przebadać się w kierunku koronawirusa. Badanie trwa zaledwie kwadrans, a wynik otrzymasz już w 24 godziny.

Dojazd do punktu pobrań drive-thru w Łukasiewicz – PORT na Kampusie Pracze możliwy jest od ulicy Prackiej. Testy wykonywane są metodą Real Time-qPCR, jedną z najbardziej sprawdzonych i polecanych przez WHO genetycznych technik diagnostycznych w kierunku koronawirusa. Badanie pozwala zweryfikować czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2. Wyniki dostępne są zazwyczaj po 24 godzinach, nie dłużej niż w 48 godzin. W przypadku wymazów pobranych rano, wyniki wydawane są często jeszcze tego samego dnia.

„Naszym atutem jest to, że punkt pobrań drive-thru znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszego Laboratorium Diagnostycznego, w którym analizowane są próbki. To znacznie przyspiesza całą procedurę” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Paweł Kurant, dyrektor zespołu ds. COVID-LAB w Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii. – „Testy cieszą się sporym zainteresowaniem. Zgłaszają się do nas zarówno osoby prywatne, jak i pracodawcy, zwłaszcza Ci zatrudniający pracowników sezonowych zza granicy. W sezonie wakacyjnym coraz liczniejszą grupę stanowią też osoby, które planują urlop w kraju lub za granicą lub właśnie wróciły z wakacji. To też osoby, których bliscy są w grupie ryzyka oraz wszyscy, którzy chcą sprawdzić swój stan zdrowia”.

Badanie trwa zaledwie kwadrans – w pierwszym etapie personel punktu przeprowadza krótki wywiad niezbędny do uzupełnienia dokumentacji medycznej, prosi pacjenta o zdezynfekowanie rąk i, po ściągnięciu przez niego maseczki, specjalną szpatułką pobiera wymaz z gardła i nosa. Tak przygotowana próbka zostaje zabezpieczona w specjalnym pojemniku i przekazana do Laboratorium Diagnostycznego na terenie Łukasiewicz – PORT. Laboratorium zostało wpisane na prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia listę laboratoriów COVID-19.

„Laboratorium Diagnostyczne zostało powołane do życia w rekordowym tempie, w początkowej fazie pandemii, jeszcze w kwietniu tego roku, by wspierać w działaniach Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W tym czasie dla wrocławskiego sanepidu przebadaliśmy ponad 6000 próbek” – dodaje Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. – „Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego zaplecza: właściwej infrastruktury laboratoryjnej, którą dysponuje Łukasiewicz – PORT i kompetencji naszych pracowników, którzy do pracy w LAB-ie zgłosili się na ochotnika”.

Badanie odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego, a pacjent przez cały czas pozostaje w samochodzie, poruszając się wyznaczoną ścieżką. Wymazy pobierane są od poniedziałku do piątku. Ze względów bezpieczeństwa konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu 887 781 072 lub 71 734 73 89 (od 8.00 do 16.00) lub całodobowo pod adresem: covid_rejestracja@port.lukasiewicz.gov.pl.

Instytut oferuje również testy diagnostyczne w kierunku koronowariusa dla pracodawców, podmiotów z sektora publicznego i podmiotów leczniczych (instytut realizuje testy refundowane przez NFZ rejestrowane w ramach ogólnopolskiego systemu EWP).