Do końca września powstanie strategia dla polskiej neurologii

„Prace są bardzo zaawansowane. Do prac nad strategią dla neurologii zaprosiliśmy bardzo szerokie grono ekspertów. Wszystko wskazuje na to, że dokument będzie gotowy do końca września br. Wierzę, że stanie się on 'mapą drogową’ zarówno dla Ministra Zdrowia, jak i innych decydentów i personelu medycznego” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Strategia dedykowana polskiej neurologii, ma przedstawić realne perspektywy i zagrożenia dla niewykonalności różnych procedur w perspektywie 5,10 i 15 lat, związane między innymi z brakiem kadr. Powstaje ona z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Neurologicznego we współpracy z Uczelnią Łazarskiego.

Dokument ma zawierać ocenę stanu polskiej neurologii w 6 kluczowych rozpoznaniach: chorobie Parkinsona, Alzheimera, padaczce, migrenie, stwardnieniu rozsianym i udarach.

„To choroby dotykające kilku milionów Polaków, a biorąc pod uwagę, że jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie – liczba to będzie tylko rosła. Najwyższy czas wyznaczyć strategiczne kierunki rozwoju systemu zdrowotnego w tym obszarze. Celem jest zapewnienie chorym szybkiej, skutecznej diagnozy i kompleksowego leczenia” – tłumaczy nam Gałązka-Sobotka.

„Średnia wieku neurologa i pielęgniarki neurologicznej w Polsce to 50 lat. Nawet, jeśli pojawią się nowe technologie, nie będzie miał ich kto u pacjentów zastosować. Albo będą technologie, ale nie będziemy mieć na nie pieniędzy. To zagrożenia, na które musimy się zawczasu przygotować. Warto stawiać na rozwiązania systemowe, które pozwolą na oszczędności” – uzupełnia prof. Jarosław Sławek, kierownik Oddziału Neurologii Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Polskie Towarzystwo Neurologiczne od dawna apeluje, by neurologia, a szerzej choroby mózgu, obok kardiologii i onkologii zostały uwzględnione w priorytetach polityki zdrowotnej państwa.
„Neurologia to dziedzina, która według prognoz będzie wiązała się z dużymi wyzwaniami i kosztami. Według raportu „European Brain Council” z 2010 roku koszty chorób mózgu stanowią pulę wielokrotnie większą niż połączone koszty z dziedzin kardiologii, onkologii i reumatologii. To prawie 800 miliardów euro rocznie w skali Unii Europejskiej. Od 2010 roku pojawiły się nowe leki, stosowane w terapii stwardnienia rozsianego, udaru, migreny. Można stwierdzić, że na przestrzeni dekady koszty w tej dziedzinie dodatkowo wzrosły” – podkreśla prof. Jarosław Sławek.

Choroby neurologiczne i psychiczne dotyczą coraz większej liczby osób. Już dziś w Polsce populację osób z chorobami mózgu można szacować nawet na 15 mln osób przy uwzględnieniu zaledwie 12 schorzeń. Jak wynika z badań Europejskiej Rady Mózgu, co trzeci Europejczyk przynajmniej raz w swoim życiu doświadcza choroby mózgu. Wzrost zachorowalności to nie tylko konsekwencja starzenia się społeczeństwa, ale też zmian cywilizacyjnych. Stres, brak równowagi między pracą a odpoczynkiem, niezdrowy tryb życia sprawiają, iż zaburzenia psychiczne i neurologiczne pojawiają się u coraz młodszych pacjentów.