Drony pomogą w walce z COVID-19 i nie tylko (wideo)

Będziemy tworzyć cały system przewozu próbek z SARS-CoV-2, dzięki czemu będziemy mogli przyspieszyć proces wykrywania wirusa a z drugiej strony tworzymy podwaliny pod system transportu medycznego dla Polski – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) w rozmowie z ISBnews.TV.

„W przyszłości to nie tylko transport próbek do badania, tylko transport defibrylatorów, czy innych urządzeń medycznych dzięki, którym będzie można ratować życie ludzkie. To także transport leków pomiędzy szpitalami” – podkreślił prezes PAŻP.

„Loty bezzałogowców stanowią doskonałe uzupełnienie opieki nad pacjentem na terenie RP oraz stanowią nową technologię medyczną, która powinna być rozwijana w najbliższym czasie” – powiedział prof. dr. n. med. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Janiszewski dodał, że pierwszy lot z przewozem próbek pomiędzy szpitalami odbył się na przełomie kwietnia i maja br.
„System PANSA UTM pozwala na wykreowanie bezpiecznej trasy, śledzenie trasy takiego drona. Z punktu widzenia technologicznego jest to wykonalne, czekamy na usługodawców budujących drony. W ramach pilotażu każdy może się zgłosić” – powiedział prezes.

Właściciel pierwszego w Europie systemu do koordynacji lotów dronów oraz publiczny szpital działający na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19 połączyli siły w walce pandemią. Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski oraz dyrektor Szpitala Klinicznego MSWiA prof. dr. n. med. Waldemar Wierzba podpisali list intencyjny ws. współpracy nad wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych na potrzeby transportu medycznego.

Jak podkreślają sygnatariusze listu obecna sytuacja związana z koronawirusem wymaga podjęcia skoordynowanych działań z wykorzystaniem dronów.

„Zdając sobie sprawę, że w najbliższym czasie potrzeby służb publicznych w zakresie wykorzystania dronów mogą znacznie wykraczać poza standardowe, dotychczas wykorzystywane scenariusze lotów, koniecznym staje się przedsięwzięcie działań mających na celu praktyczne przetestowanie i docelowo wdrożenie nowych rozwiązań w pełni wykorzystujących potencjał narzędzia jakim są bezzałogowe statki powietrzne” – napisano w preambule listu.

System PANSA UTM to pierwszy w Europie funkcjonujący operacyjnie system do koordynacji ruchu bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki systemowi możliwy był historyczny lot drona z próbkami COVID-19, jaki w kwietniu br. odbył się pomiędzy dwoma szpitalami w Warszawie.