Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zespół ekspertów przy prezesie Polskiej Akademii Nauk opublikował raport pt. „Zrozumieć Covid-19”. Przedstawiono i wytłumaczono w nim zalecenia sanitarne, która zdaniem autorów mogą pozwolić na uniknięcie kolejnego lockdownu.

Gazeta Wyborcza
–Wczoraj w Polsce odnotowano 1 136 nowych przypadków zakażeń koronawirusem – to najwyższa liczba potwierdzonych dziennych zachorowań od początku pandemii. Ogniska choroby pojawiają się w całym kraju, na kwarantannie znajduje się ok. 125 tys. osób. Na ogłoszonej w czwartek liście miejsc z obostrzeniami znalazło się 21 powiatów i miast, 10 kolejnych na liście ostrzegawczej.

Puls Biznesu
–Biomed nazwał immunoglobulinę anty SARS-CoV-2 z osocza ozdrowieńców lekiem na Covid, co wzbudziło wiele wątpliwości formalnych. Preparat przeszedł na razie jedynie laboratoryjne testy in vitro, nie zaczęły się jeszcze badania kliniczne mogące potwierdzić jego skuteczność. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w tym momencie możemy mówić jedynie o kandydacie na lek. Biomed-Lublin odniosło się do tego, stwierdzając, że określenie „lek” zostało użyte w potocznym rozumieniu.