Porodówka w Żywcu oferuje sale typu premium

W Nowym Szpitalu Powiatowym z Żywcu (pierwszy w Polsce budowany w trybie PPP) dla przyszłych mam przygotowano jednoosobowe sale typu premium. Porodówka żywieckiego szpitala będzie jedynym tego typu oddziałem w zamieszkanym przez 150 tys. mieszkańców powiecie.

Do dyspozycji pacjentek pozostają jednoosobowe sale porodowe i pokoje (z łazienkami i wyposażeniem), a także dwie sale do cięć cesarskich oraz sale znieczuleniowa i powybudzeniowa.

Łóżka szpitalno-porodowe Famed Freya, które znajdują się w salach porodowych oraz łóżeczka dla noworodków Ovo dostarczył Famed Żywiec. W 2019 roku w Powiecie Żywieckim urodziło się 1 418 dzieci (dane za: https://www.polskawliczbach.pl/powiat_zywiecki), w tym 710 dziewczynek (czyli 50,1 proc.) i 708 chłopców (49,9 proc.).

„Uruchomienie Nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu zdecydowanie poprawi warunki w jakich mieszkańcy naszego regionu będą mieli możliwość korzystać z opieki specjalistów, których pracę wspierać będzie najlepszy na rynku sprzęt medyczny” – mówi cytowany w komunikacie Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

Famed Freya, o stabilnej – kolumnowej konstrukcji, pozwala przybrać dowolne pozycje w trakcie porodu, a także odpocząć po porodzie bez konieczności zmiany łóżka. Spełniając wymogi dla tej kategorii produktów medycznych, może być wykorzystywane także jako łózko szpitalne. Jego barierki można opuścić poniżej poziomu leża, co ułatwia zejście. Wszystkie akcesoria mocowane są w pewny i stabilny sposób, zapewniając dobre podparcie podczas akcji porodowej. Do produkcji wykorzystano technologie i materiały zmniejszające ryzyko zakażenia – części tworzywowe wykonano z materiałów o właściwościach antydrobnoustrojowych, w opracowanej przez spółkę technologii pSilver™, a materace z tkanin antybakteryjnych.

Z kolei łóżeczko dla dzieci Famed OVO to konstrukcja zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie. Łóżeczko posiada kojec wykonany z przezroczystego tworzywa, które umożliwia swobodne monitorowanie noworodka. Ogranicza to ryzyko przeoczenia sytuacji, gdy wymaga on pilnej interwencji obsługi. Miękkość pianki materaca dobrano optymalnie do wagi noworodków, a materiał, z którego uszyto pokrowiec pozbawiony jest jakichkolwiek substancji mogących podrażniać skórę lub powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo materac jest całkowicie wodoszczelny. Duże kółka jezdne ułatwiają pokonywanie przeszkód na szpitalnych korytarzach. Posiadają one indywidualne blokady dla zachowania wysokiej stabilności, nawet podczas ustawienia kojca na maksymalnej wysokości.

Nowy Szpital Powiatowy w Żywcu to pierwszy od lat szpital powiatowy w Polsce wybudowany zupełnie od podstaw i pierwszy w naszym kraju projekt realizowany w formule PPP. Inwestorem prywatnym jest spółka Inter Health Canada. W placówce przeprowadzono już odbiory techniczne: Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W lutym br., otrzymała ona pozwolenie na użytkowanie. Jednak wybuch epidemii Covid-19 wstrzymał przygotowania do uruchomienia jej, co pierwotnie planowane było na kwiecień. Budowa i wyposażenie obiektu pochłonie 220 milionów zł. Na czterech kondygnacjach
o powierzchni ok. 18 tys. m2, znajdzie się dziewięć oddziałów szpitalnych dysponujących 340 łóżkami, a także 40 łóżek długoterminowej opieki.