Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W aptekach brakuje szczepionek na grypę, mimo że można je kupić dopiero od kilku dni. Resort zdrowia zarezerwował 2 mln szczepionek, jednak zdaniem ekspertów w czasach Covid-19 może to być zdecydowanie za mało. Do tej pory wyszczepialność w Polsce nie przekraczała 4%, a zamówienia na tegoroczne szczepionki były realizowane przed wybuchem pandemii.
–Podejście resortu zdrowia do pandemii koronawirusa ma być elastyczne, zapowiedział minister Adam Niedzielski. Planowane jest odejście od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym do takich, które są skierowane do danego regionu i dostosowane do skali pojawiania się koronawirusa. Minister chce rozbudować sieć punktów testowania drive-thru – dziś jest ich 260, ma być 428 – i wydłużyć czas ich działania do min. 4 godzin dziennie.
–Opieka szpitalna nad pacjentami chorymi na COVID-19 będzie trzystopniowa – poziom podstawowy stanowić będą izolatki w szpitalach powiatowych, drugi poziom tworzyć będzie 87 szpitali z oddziałami internistyczno-zakaźnymi, najbardziej chorymi zajmą się placówki z trzeciego poziomu, czyli 9 szpitali wielospecjalistycznych, wynika z zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Gazeta Wyborcza
–Światowa Organizacja Zdrowia, po przeanalizowaniu siedmiu badań klinicznych, których wyniki opublikowano wczoraj w „Journal of the American Medical Association”, zaleciła stosowanie sterydów jako leków zmniejszających ryzyko śmierci osób najciężej chorujących na COVID-19. Dotychczas jedynym lekiem oficjalnie zarejestrowanym w leczeniu zakażeń koronawirusem był remdesivir.
–Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że w Afryce nie ma żadnych nowych przypadków „dzikiego” wirusa polio. Na świecie pozostają tylko dwa kraje, w których swobodnie szerzy się ten wirus – Afganistan i Pakistan.

Puls Biznesu
–Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że Polacy wydali 499,1 mln zł na ubezpieczenia zdrowotne od stycznia do czerwca br. Wartość tego rynku i liczba ubezpieczonych rosną w zbliżonym tempie – ok. 13% r/r.