Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W wyniku zmian na ministerialnej liście stref z największym przyrostem liczby zakażeń kornawirusem w obu strefach – czerwonej i żółtej – znajduje się 10 powiatów (tydzień temu było ich 18). Na liście powiatów zagrożonych obostrzeniami jest ich 10, m.in. tatrzański. Zmniejszyła się również liczba dobowych przyrostów zachorowań – w sobotę resort informował o 567 zakażeniach, w niedzielę – o 437.
–Zdaniem medyków skupionych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie konieczność przeprowadzenia przez lekarza POZ badania fizykalnego w przypadku pacjenta z objawami koronawirusa zmniejszy dostępność testów. Jacek Krajewski, prezes PZ, uważa, że nowa strategia może doprowadzić do powstania licznych ognisk koronawirusa w placówkach POZ.

Gazeta Wyborcza
–Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, rezygnacja z robienia testów na koniec izolacji i skrócenie kwarantanny to zmiany w dobrym kierunku, pojawiła się jednak dziura w przepisach. Zgodnie z nowymi wytycznymi kwarantanna trwa 10 dni, natomiast u osób, które zamieszkują wspólnie z osobą izolowaną, trwa ona cały czas wspólnego zamieszkiwania (1-10 dni) + 10 dni od ostatniego kontaktu z osobą zakażoną, co oznacza, że bliscy osoby w izolacji muszą pozostać w kwarantannie dłużej niż sama osoba zakażona.

Dziennik Gazeta Prawna
–Nowa strategia walki z koronawirusem zakłada, że na badania covidowe pacjentów mają wysyłać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, podczas gdy do tej pory prawo do tego miały tylko szpitale i sanepid. Resort zdrowia nie precyzuje jednak, co powinien zrobić pacjent z dodatnim wynikiem testu i kto przejmuje opiekę nad zakażonym. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 15 września.