Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Liczba abonentów sieci prywatnych przychodni spada, a zdaniem analityków odpływ pacjentów osiągnie szczyt pod koniec roku. W związku z pandemią część sieci zawiesiła działalność bądź skupiła się wyłącznie na teleporadach, które nie sprawdzają się przy wszystkich dolegliwościach. Jednocześnie rośnie liczba ubezpieczeń zdrowotnych – według Polskiej Izby Ubezpieczeń w I poł. 2020 r. Polacy przeznaczyli na nie blisko 0,5 mld zł.
–Ministerstwo Zdrowia oraz wojewodowie wydali 540 decyzji administracyjnych dot. szpitali w związku z jesienna strategią walki z pandemią. Założono trzy stopnie referencyjności szpitali, do których będą trafiali podejrzani o zakażenie koronawirusem, zakażeni oraz zakażeni z chorobami współistniejącymi. Na pierwszym poziomie znajdują się 374 lecznice należące do sieci szpitali, na drugim – 69 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, na trzecim – 9 placówek specjalistycznych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Na rynku pojawiła się szeroka oferta komercyjnych testów wykrywających przeciwciała, mających wykazać, czy pacjent przeszedł zakażenie koronawirusem. Ich skuteczność jest jednak mocno ograniczona, trzeba je bowiem zrobić w bardzo konkretnym momencie od pojawienia się objawów (2-3 tygodnie). U osób bezobjawowych nie dają wiarygodnych odczytów.

Gazeta Wyborcza
–Chwilowo przerwano trzecią, ostatnią fazę badań szczepionki na koronawirusa opracowaną przez zespół z Instytutu Jennera na Uniwersytecie Oksfordzkim we współpracy z koncernem AstraZeneca. Bierze w niej udział ok. 30 tys. uczestników z Ameryki, Wlk. Brytanii, Brazylii i RPA. Powodem przerwania badań jest „niepożądana reakcja” – poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego – u jednego z uczestników.