Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W środę resort zdrowia poinformował o 974 nowych zakażeniach – to kolejny dzień z bilansem blisko tysiąca chorych. Z danych MEN wynika z kolei, że w środę w trybie zdalnym pracowały 72 placówki, a w hybrydowym – 218. Ministerstwo Zdrowia dostrzega związek między powrotem dzieci do szkół a wzrostem zakażeń w ostatnich dniach.
–Zgodnie z ogłoszonym właśnie orzeczeniem TSUE niezgodne z prawem są przepisy krajowe, które wykluczają zwrot kosztów związanych z pilnym zabiegiem chirurgicznym wykonanym za granicą bez uprzedniej zgody instytucji finansującej leczenie pacjenta w ojczyźnie. TSUE podkreśliło, że za każdym razem konieczna jest indywidualna ocena wystąpienia przesłanek zwrotu kosztów.

Parkiet
–Biomed poinformował, że pierwszy etap produkcji immunoglobuliny – leku na koronawirusa – został zakończony. Po potwierdzeniu skuteczności terapii i określeniu dawki leczniczej lek będzie mógł wejść w fazę rejestracji, co umożliwi jego komercjalizację. Te etapy mogą zająć od kilku do kilkunastu miesięcy, w związku z czym Biomed apeluje do władz, by umożliwiły warunkowe zastosowanie leku przed zakończeniem czynności administracyjnych nie tylko u pacjentów w ramach badań, lecz także u wszystkich, którzy mogą go potrzebować.