Antycovid Expo – wystawa towarów pierwszej potrzeby

Ponad 160 wystawców z całej Polski, w ciągu dwóch dni pokazuje swoje pomysły na aktywną walkę z koronawirusem, ale także możliwość ochrony pacjentów, personelu medycznego czy klientów odwiedzających sklepy, centra handlowe, korzystających z komunikacji miejskiej. W ocenie prezes spółki Targi w Krakowie, organizatora spotkania, Grażyny Grabowskiej to co jest pokazywane w salach wystawowych to dziś „towary pierwszej potrzeby”.

Pomysł zrodził się w sierpniu br. przygotowania i przeprowadzenia targów dedykowanym producentów wyrobów specjalistycznych, środków i metod dezynfekcyjnych, ale także rozwiązań przydatnych w szpitalach, przychodniach i obiektach użyteczności publicznej.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy, reagując na kryzys, wiele polskich firm musiało się przebranżowić i obecnie wytwarza produkty niezbędne w codziennej ochronie zdrowia. Z takiej potrzeby pojawiła się propozycja żeby stworzyć prezentacji, umożliwić kontakty biznesowe” – wyjaśnia w rozmowie z ISBnews Grabowska.

Spośród wszelakich masek, maseczek, przyłbic pełnych, częściowych i wymyślnych w kształcie w sposób niezwykły oraz płynów do dezynfekcji rąk, powierzchni, sprzętu medycznego można było dostrzec np. łóżka na wyposażenie szpitala polowego.

Jarosław Klepczarek z firmy „INTAP”, która wytwarza głównie siedzenia do autobusów, karetek i innych pojazdów specjalistycznych nie ukrywał w rozmowie z nami, że na czas pandemii i ograniczenia eksportu zaczęto szukać nowych produktów. To co dziś oferuje spółka to zintegrowany system logistyczny łóżek do szpitali polowych. Na jednej palecie przygotowany jest zestaw 6 metalowych łózek z materacami, które są przygotowane do transportu lub przechowywania w magazynie. Rozłożenie i ustawienie sprzętu zajmuje nie więcej jak 10 minut. Spółka Clean Global Technology zaprezentowała kabinę do dezynfekcji ludzi, zapewniającą swobodny dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, inne rozwiązanie wykorzystuje możliwość bezdotykowego pomiaru temperatury z błędem /+,-/ 0.3 stopnia C.

Firma Eldrut, do czasu pandemii, zajmowała się wyposażeniem sklepów. Teraz nową specjalnością są stojaki do montowania płynów do dezynfekcji rąk. Jak powiedział nam menager firmy Patryk Krawiec – tzw. modułowy system stacji higienicznych pozwala na montaż różnych pojemników wymaganych przez zamawiający podmiot. Od kwietnia już ponad 25 tys. takich zestawów trafiło do odbiorców… głównie zagranicą. Nowością są rozwiązania pozwalające nogą uruchamiać przycisk do spryskiwania dłoni. Szkoły, przedszkola, przychodnie pediatryczne zamawiają takie stojaki, dla dzieci do wysokości 1-1,5 metra. A poza tym wiele firm, restauracji, hoteli, klubów chce mieć ładne, kolorowe stojaki traktując je coraz bardziej jako element wyposażenia wnętrz, który zagości u nich na dłużej. Stąd dbałość o estetykę i wygląd.

Kamil Długołęcki właściciel spółki KamOl oferuje kombinezony ochronne, ale także tzw. fartuchy barierowe czy ochraniacze na obuwie. Materiał jest polski, szycie w polskich zakładzie.

Specjalistyczne roboty do odkażania pomieszczeń szpitalnych, oczyszczacze powietrza do sal szpitalnych itp. rozwiązania cieszyły się dużym zainteresowaniem przedstawicieli firm zatrudniających wielu pracowników, dysponujących własnymi gabinetami medycznymi, wiele osób szukało kontaktów żeby do swoich ofert handlowych włączyć nowe produkty.

Szkoda tylko, jak mówili organizatorzy, że tak mało było przedstawicieli samorządów – szczebla wojewódzkiego i powiatowego mających w swojej gestii szpitale i pogotowia ratunkowe. Kiedy, tak jak dzieje się to obecnie, wydatkowanych jest wiele miliardów złotych, na potrzeby ochrony zdrowia, obsługi administracyjnej mieszkańców itp. dobrze byłoby oczekiwać, że ktoś zainteresuje się ofertą technologiczną i produktową. Te rozwiązania na dłużej będą z nami i w przygotowanych budżetach na 2021 r wydatki na te cele powinny być uwzględnione.

Wojciech Żurawski ISBnews