PARTNERZY SERWISU

GSK Logo
Novartis
poniedziałek, 20 kwietnia, 2026
Novartis

Novartis Poland partnerem portalu isbzdrowie.pl.

GSK Logo

GSK partnerem portalu isbzdrowie.pl.

Strona główna Aktualności Celon Pharma wstrzymał projekt testów do diagnostyki SARS-COV-2

Celon Pharma wstrzymał projekt testów do diagnostyki SARS-COV-2

Celon Pharma zdecydował o wstrzymaniu projektu testów qRT-PCR do diagnostyki SARS-COV-2. Spółka jednocześnie pozytywnie oceniła postęp prac w obszarze nowych terapii na SARS-COV-2. tzn. rozwoju niskocząsteczkowego leku oddziałującego na proteazę TMPRSS2 oraz leku oddziałującego na polimerazę RNA (analogu Remdesiviru), podała spółka.

„Spółka jest w trakcie tworzenia biblioteki związków będących specyficznymi inhibitorami ww. celów molekularnych. Ponadto, zarząd spółki pozytywnie ocenił możliwość szybkiego wyboru wiodącego związku, przeprowadzenia badań toksykologicznych, a także rozpoczęcia podawania wybranego leku pacjentom. Jednym z elementów pozytywnie wpływających na szybkość realizacji projektu jest sprzyjające otoczenie regulacyjnie związane z przeprowadzaniem badań, w tym badań klinicznych, a także dopuszczaniem do obrotu skutecznych terapii w zakresie COVID19” – czytamy w komunikacie.

Jak podano, zarząd po przeprowadzeniu analizy otoczenia biznesowego, a w szczególności oceny możliwości i skali zakładanego komercyjnego udostępniania wyprodukowanych przez spółkę testów qRT-PCR do diagnostyki SARS-COV-2, podjął decyzję o wstrzymaniu projektu w zakładanej wcześniej formie.

„Zdaniem zarządu spółki rynek testów qRT-PCR jest wyjątkowo konkurencyjny, ze stale pogarszającą się marżowością, a także dodatkowo zdeterminowany niskim dostępem urządzeń (wysokowydajnych qRT-PCR) do przeprowadzania testów”- wskazano.

Jak zaznaczono, priorytetowo zaadaptowana strefa BSL-3 w nowym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Kazuniu nowym zostanie wykorzystana do rozwoju i wdrożenia do badań innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego w terapii COVID-19 i infekcji grypowych.

Celon Pharma informował w marcu, że zdecydował o priorytetowym zaadaptowaniu strefy BSL-3 i wdrożeniu wytwarzania testów qRT-PCR (do diagnostyki zakażeń SARS-COV-2) w nowo powstających laboratoriach spółki w Kazuniu Nowym, tzw. Centrum Badawczo-Rozwojowym. Wówczas podano, że spółka oczekuje pełnej gotowości w zakresie masowego wytwarzania i sprzedaży testów przed sezonem jesiennym, a także gotowości do wykonywania badań w tym okresie.

Pod koniec września spółka podała, iż zakłada, że podawanie pacjentom innowacyjnego leku przeciwwirusowego na COVID-19 w ramach testów klinicznych ruszy w połowie 2022 r.

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2016 r.

(ISBnews)