Małopolska przejmie akcje Uzdrowisk „Krynica-Żegiestów” i „Rabka”

Ministerstwo Aktywów Państwowych przekaże nieodpłatnie Województwu Małopolskiemu wszystkie akcje Skarbu Państwa w spółkach Uzdrowisko „Krynica-Żegiestów” i Uzdrowisko „Rabka”. Łącznie wartość akcji została wyceniona na ok. 73 mln zł. Małopolscy radni podjęli, w tej sprawie, stosowną uchwałę -można przeczytać w komunikacie prasowym.

Uzdrowisko „Krynica-Żegiestów” dysponuje takimi historycznymi obiektami, jak m.in. Starym i Nowym Domem Zdrojowym, Sanatorium „Patria”. W tzw. Nowych Łazienkach Mineralnych jest pełne zaplecze pozwalające na świadczenie takich zabiegów, jak m.in. kąpiele mineralne, zawijanie w borowinie czy inhalacje solankowe. Dodatkowo w Pijalni można korzystać z kilku wód mineralnych i leczniczych m.in. Zubera, Mieczysława, Jana. Zakład butelkowania wód mineralnych wykorzystuje źródła będące w gestii Uzdrowiska „Krynica-Żegiestów”. Najbardziej znane ujęcie wody – tzw. Zdrój Główny został odkryty w 1793 roku i od tego czasu bije bez przerwy.

Uzdrowisko „Rabka” jest dedykowane głównie dla dzieci, które mają dolegliwości płuc i górnych dróg oddechowych.
W ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy pacjentów, kierowanych przez NFZ, ale także prywatnie opłacających pobyt i zabiegi lecznicze korzysta z bazy tych dwóch uzdrowisk.

Z racji obowiązywania przepisów antycovidowych od 24 października uzdrowiska nie przyjmują nowych kuracjuszy.

Wojciech Żurawski, Kraków