Morawiecki: badania prenatalne dla każdej kobiety

„Każda matka, każda kobieta jest i będzie przedmiotem naszej ogromnej troski, stąd nasza propozycja, żeby badaniami prenatalnymi zostały objęte wszystkie kobiety.
Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, nie tylko dla kobiet powyżej 35 r.ż. czy z powikłaniami ciąży, żeby jak najwcześniej rozpoznać rozwój życia. Dzisiaj można ratować i dokonywać operacji czy wprowadzać terapię jeszcze w łonie matki” – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem” – uzupełniał. – „Dramaty, które przeżywają kobiety, kiedy dowiadują się o bardzo poważnych chorobach genetycznych płodu są niewyobrażalne. Każdy może tylko nad nimi się pochylić. Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu. Stąd ten zapis o życiu i zdrowiu kobiety”.

Apelował jednocześnie o uspokojenie sytuacji.

„O co toczy się spór? Warto zadać sobie podstawowe pytanie i niech każdy w sumieniu sobie na to odpowie, czy to spór o danie życia osobom z zespołem Downa, czy spór o niczym nieskrępowaną aborcję” – dodawał.

Właśnie w Sejmie posłanki lewicy rozpoczęły protest i blokują salę plenarną.