Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
— Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej polecił miejskim szpitalom nadzorowanym przez miasto, aby przeprowadzały zaplanowane aborcje zw. z wadami płodu do czasu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Rzeczpospolita
–Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji nie został opublikowany, do tego czasu obowiązuje tzw. kompromis aborcyjny, jednocześnie rozpoczęły się jednak prace nad nowym kompromisem, ograniczającym przypadki aborcji ze względu na wady płodu, lecz nieustanawiającym ich całkowitego zakazu. Zdaniem polityków opozycji – zwłaszcza PSL – sposobem na wyjście z kryzysu jest niepublikowanie wyroku TK.
–Samorząd aptekarski chciałby włączyć się szerzej w walkę z pandemią, umożliwiłyby im to uprawnienia do opieki farmaceutycznej, zakładającej wstępne konsultacje, przedłużanie recept i szczepienie pacjentów (najpierw przeciw grypie, docelowo także przeciw Covid-19). Opieka farmaceutyczna jest jednym z elementów projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Na dziś zaplanowane jest jego trzecie czytanie w sejmowej Komisji Zdrowia.

Parkiet
–MedApp szykuje się do wprowadzenia systemu CarnaLife Holo na rynek amerykański. Na przełomie I i II kw. 2021 r. chce przeprowadzić tzw. pre-submission meeting, a następnie złożyć do FDA wniosek o certyfikację dla CarnaLife Holo. Zdaniem prezesa Krzysztofa Mędrali uzyskania certyfikatu można się spodziewać w II poł. 2022 r.