Niedzielski: chorzy na COVID-19 dostaną od lekarzy POZ pulsoksymetr

„To, co staramy się zrobić, żeby te decyzje podejmować na bieżąco, to monitorowanie rozwoju pandemii. W ostatnich dniach mamy sytuacje przekroczenia 20 tysięcy zachorowań – to zjawisko dzieje się przy ciągle rosnącej liczbie badań” – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej. – „Jesteśmy w pewnym momencie, kiedy rzeczywiście w perspektywie tygodnia czy dwóch ten scenariusz stabilizacji, czyli optymistyczny, może się pojawić. Dlatego tak ważnym jest, żebyśmy się odpowiedzialnie zachowywali”.

„Dbajmy o to, żeby zabezpieczyć się przed rozwojem pandemii – nie wprowadzamy dodatkowych obostrzeń, bo chcemy dokładnie w przyszłym tygodniu przyjrzeć się, jak będzie rozwijała się pandemia” – dodawał.

Zapowiedział wprowadzenie opieki na poziomie podstawowym u pacjentów skąpo i bezobjawowych z użyciem pulsoksymetru.

„Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowa otrzyma pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy” – wyjaśniał Niedzielski.

Zostaną także wprowadzone zmiany w procesie prowadzenia kwaranatanny – domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu.

„Przyjmujemy, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny – jeśli macie współdomownika z dodatnim testem, to zostańcie w domu” – apelował minister.

Kolejna zmiana to ta, że „przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku.Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Te zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii, której kolejną wersję przygotujemy w przyszłym tygodniu” – zapowiedział Niedzielski.