Niedzielski zapowiada objęcie czerwoną strefą całego kraju

Ze względu na wzrost liczy zakażeń i sytuację epidemiczną w kraju naturalnym jest, że czerwona strefa od soboty obejmie cały kraj, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Konferencja, na której mają zostać podane informacje na temat stref i nowych obostrzeń dla gospodarki w związku z pandemią koronawirusa odbędzie się jutro o godz. 11.00, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

„Według prowadzonego przez nas na bieżąco monitoringu, mamy ciągły przyrost tych stref czerwonych. Według danych dania wczorajszego, liczba tych czerwonych stref wyniosła 317 powiatów. Przypomnę, że powiatów jest około 380. Więc tutaj nawet nie jest potrzebna decyzja, skoro mamy tak ogromny przyrost czerwonej strefy w kraju. Naturalnym jest rozciągnięcie tej strefy na cały kraj” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

„Ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie, konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się jutro o godz. 11:00” – podał z kolei Muller na swoim koncie na Twitterze.

Głosowania nad projektem nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, zaplanowano do 17.30.

Od ubiegłej soboty w strefie żółtej jest cały kraj, w strefie czerwonej 152 powiaty, w tym 11 z 16 miast wojewódzkich i wiele innych większych miast, m.in. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rzeszów, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, Lublin.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilka tygodni temu.

Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 214 686 osób. Łącznie zmarło 4 019 osób.

(ISBnews)