Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 10 października usta i nos w miejscach publicznych trzeba będzie zasłaniać zarówno w czerwonych, jak i żółtych strefach. Szefowie policji i resortu zdrowia zapowiedzieli politykę „zero tolerancji” dla osób nieprzestrzegających obostrzeń. Resort chce użyć systemu alertów wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do powiadamiania mieszkańców, że ich powiat znajduje się w trefie czerwonej albo żółtej.

Dziennik Gazeta Prawna
–W przyszłorocznym planie Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie przewidziano 98 mld zł. To więcej niż zaplanowano na ten rok, ale mniej o 4 mld w porównaniu do projektu, do którego „DGP” dotarła w lipcu. Zmniejszenie kwoty dotyczy m.in. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, podstawowej opieki zdrowotnej, opieki paliatywnej, lecznictwa psychiatrycznego.

Gazeta Wyborcza
–Szczepionek na grypę brakuje w aptekach w całym kraju, jednak resort zdrowia zapewnia, że dostawy ok. 3 mln dawek są stopniowo realizowane, a w razie zapotrzebowania Agencja Rezerw Materiałowych wraz z Ministerstwem Zdrowia może zorganizować zakup dodatkowych partii. Nieoficjalnie „GW” dowiedziała się, że resort nie złożył zamówień odpowiednio wcześniej, dlatego produkcja jest teraz wysyłana gdzie indziej.
–Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o zwiększeniu liczby łóżek dla chorych na Covid-19 do ponad tysiąca. Już 700 z nich jest zajętych. Liczba łóżek zostanie zwiększona m.in. w Szpitalu Wolskim w Warszawie.