Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski i prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podpisali dokument nazwany „Strategią dla aptek”, mający pomóc w rozwiązaniu problemów farmaceutów i ich pacjentów. Przedstawia on harmonogram zmian legislacyjnych dot. aptekarzy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Obawy przed koronawirusem nie przekładają się na zaufanie do szczepionki zabezpieczającej przed patogenem, wynika z sondażu przeprowadzonego przez „DGP”. 58,4% respondentów obawia się zarażenia, jednak na przyjęcie szczepionki, gdy będzie już dostępna, zdecydowałoby się mniej osób – 46,1%. Najwyższy odsetek odpowiedzi „raczej tak” i „zdecydowanie tak” odnotowano u najmłodszych respondentów (18-29 lat).
–Resort zdrowia w obliczu rosnącej liczby zachorowań rozważa wprowadzenie 16 szpitali koordynujących, które mają nadzorować sytuację covidową i przyjmować najciężej chorych pacjentów. Kolejnym pomysłem ministerstwa jest powołanie koordynatorów wojewódzkich, którzy mieliby pomagać szpitalom w znajdowaniu miejsca dla chorych. Niezależnie od tego ma zostać zwiększona liczba łóżek dla chorych na Covid-19.
–Ministerstwo Zdrowia przyjmuje zamówienie na szczepionki na grypę dla pracowników, ale tylko od lecznic, które mają umowy z NFZ. Zamówienia można składać do 14 października. Naczelna Rada Lekarska apeluje, aby bezpłatne szczepienia na grypę przysługiwały wszystkim lekarzom, nie tylko tym pracującym w systemie publicznym.

Gazeta Wyborcza
–W środę padł kolejny rekord – odnotowano 3003 zakażenia koronawirusem i 75 zgonów. Wykonano 44 tys. testów. Pacjenci z Covid-19 w wielu przypadkach leczeni są na tych samych oddziałach co inni chorzy. Może to skutkować kolejnymi ogniskami zakażeń w szpitalach. Tydzień temu w użyciu były 152 respiratory, obecnie jest ich 283.
–Dziś w południe Ministerstwo Zdrowia ogłosi listę powiatów, które wejdą do żółtej i czerwonej strefy sanitarnej. Warszawa od ubiegłego tygodnia jest na liście ostrzegawczej. Jak zapowiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, na 99% znajdzie się w żółtej strefie