Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
— Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zalecenie dla szpitali, aby ograniczyły do niezbędnego minimum lub czasowo zawiesiły udzielanie świadczeń wykonywanych planowo. Celem jest minimalizowanie ryzyka transmisji infekcji Covid-19 oraz zapewnienie dodatkowych łóżek dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala.

Rzeczpospolita
–W czwartek odnotowano 8 099 nowych zakażeń koronawirusem, zajętych było 508 respiratorów. W związku z przyspieszeniem pandemii rząd wprowadził nowe obostrzenia – w czerwonej strefie znalazły się 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich z Warszawą.
–W czerwonej strefie obowiązują nowe ograniczenia – w placówkach handlowych może znajdować się max. 5 osób na kasę, w zgromadzeniach może brać udział do 10 osób. W szkołach średnich i wyższych wprowadzono zdalne nauczanie. Od poniedziałku 19 października obowiązuje zakaz organizowania imprez okolicznościowych.
–Rząd pracuje nad poselskim projektem ustawy o ochronie zdrowia. Pierwotnie miał on zakładać brak możliwości odmowy nakazu pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa, jednak „Rz” ustaliła, że wciąż brak zgody co do kształtu przepisów dyscyplinujących lekarzy. Być może ustawa ograniczy się do zmian zw. z organizacją szpitali, zaangażowaniem innych służb czy regulacją noszenia maseczek.
–Komisja Europejska zawarła umowy z trzema koncernami farmaceutycznymi na zakup szczepionki na koronawirusa, negocjuje z kolejnymi trzema. Szczepionki dotrą do wszystkich państw Unii w tym samym czasie wg klucza liczby ludności, jednak programy szczepień to kompetencje władz narodowych.