Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem immunologa Pawła Grzesiowskiego chorych na Covid-19 w Polsce jest od 10 do nawet 20 razy więcej, niż podają codzienne statystyki. Wynika to z faktu, że obecnie testowane są wyłącznie osoby pełnoobjawowe.

Gazeta Wyborcza
— Z ustaleń „GW” wynika, że zamówione od firmy E&K respiratory spływają do Polski z kilkumiesięcznym opóźnieniem – obecnie 97 sztuk zalega w magazynie na warszawskim Okęciu, kolejne partie są składowane w Singapurze i Hongkongu. Ministerstwo Zdrowia zaprzecza, jakoby miało oczekiwać na jakikolwiek sprzęt od firmy E&K, nie prowadzi z nią również żadnych rozmów.

Rzeczpospolita
–Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją zapis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
–Rośnie zainteresowanie medyków z Ukrainy i Białorusi pracą w Polsce – eksperci szacują, że może to być ok. 1,5–2 tys. lekarzy i 2–3 tys. pielęgniarek i sanitariuszy. Agencje zatrudnienia liczą, że ustawa covidowa uprości procedurę dot. zatrudniania lekarzy i pielęgniarek spoza Unii Europejskiej.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna i jest już przestrzeń na nowe, bardziej drastyczne obostrzenia, które spowodują wyhamowanie rosnącej liczby zachorowań.