Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym zw. z wystąpieniem Covid-19 jest mocno represyjna zdaniem środowiska medycznego. Gwarantuje co prawda 100-proc. zasiłki chorobowe, zwolnienie z odpowiedzialności za nieumyślnie spowodowane błędy lekarskie oraz wyższe płace, jest to jednak obwarowane zbyt licznymi warunkami. Dziś ustawą zajmie się Senat.
–Jak podaje „DGP”, jeśli do piątku przyrost nowych zakażeń nie spowolni, rząd rozważa wprowadzenie pełnego lockdownu. Może to być zastosowanie nauki zdalnej dla wszystkich poziomów nauczania bądź zakaz poruszania się z wyjątkiem dojazdu do pracy.
–Szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu będzie gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Obecnie zakłada się, że obiekt pomieści 1,2 tys. łóżek, ale ta liczba może wzrosnąć.

Gazeta Wyborcza
— Jak podaje „GW”, wiele ciężarnych, u których wykryto wady płodu, zostało bez opieki lekarskiej, mimo że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie obowiązuje, dopóki nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Zaplanowane aborcje z powodu ciężkich wad płodu wstrzymał m.in. Szpital Bielański w Warszawie. Kobiety obawiają się również, ze fikcją staną się badania prenatalne (dziś wykonuje się ok. 60 tys. badań rocznie).

Rzeczpospolita
–Rząd dopiero za kilka dni zdecyduje, czy cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada – w dniu Wszystkich Świętych. Na razie mowa jest jedynie o zaleceniach, decydująca ma się okazać liczba zakażeń w najbliższych dniach.
–Rząd wprowadził nowe obostrzenia dot. walki z pandemią koronawirusa. Cała Polska została ogłoszona czerwoną strefą pandemiczną, wprowadzono lockdown w gastronomii oraz zakazano urządzania imprez okolicznościowych. Dzieci do 16. roku życia w godzinach 8–16 mogą przebywać poza domem tylko pod opieką osób dorosłych, pozostanie w domach zaleca się również seniorom powyżej 70. roku życia.