Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–W ciągu ostatniego tygodnia w Europie przybyło o 40% więcej zakażeń koronawirusem niż tydzień wcześniej. Na Covid-19 choruje obecnie ponad 5 mln Europejczyków.
–Szef Rady Europejskiej Charles Michel zamierza apelować do przywódców 27 krajów o „unię w dziedzinie testów i szczepionek”, czyli o ściślejsze współdziałanie w walce z sanitarnymi, gospodarczymi i społecznymi skutkami pandemii. Michel dostrzega dwa sposoby walki z pandemią – ostry lockdown z jego skutkami gospodarczymi oraz testowanie, śledzenie kontaktów i kwarantanna zakażonych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem rząd rozważa zaostrzenie restrykcji sanitarnych, ale zdaniem opozycji celem może być jednocześnie ograniczenie skali protestów w zw. z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. W samej koalicji rządowej nie ma porozumienia w sprawie całkowitego zamknięcia państwa – za takim rozwiązaniem optuje Ministerstwo Zdrowia.

Rzeczpospolita
–Analitycy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego prognozują, że najwięcej zgonów osób zarażonych koronawirusem przypadnie na okres tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. To skutek szczytu zachorowań, którzy przypadnie prawdopodobnie na przełom listopada i grudnia.
–Padł kolejny dobowy rekord zakażeń – w środę odnotowano 18 820 nowych przypadków Covid-19. Zmarło 236 osób, 29 nie miało żadnych chorób współistniejących. Pozytywny okazuje się niemal co trzeci wykonany test.