Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–W czwartek odnotowano ponad 20 tys. nowych przypadków Covid-19 i 301 zgonów. Jak podaje „GW” za współpracownikiem premiera, z arsenału dostępnych możliwości walki z pandemią koronawirusa pozostał lockdown. Do zamknięcia kraju może dojść w połowie listopada. W przyszłym tygodniu rządowi eksperci będą analizować, jak zadziałały wprowadzone tydzień temu obostrzenia, potem potrzeba będzie kolejnych dziesięciu dni, by sprawdzić, jak na wzrost zakażeń wpłynęły protesty ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
–Narodowy Fundusz Zdrowia obniżył szpitalom stawki za leczenie chorych na Covid-19, chcąc tym samym przekonać szpitale do wysyłania większej liczby chorych ze słabszymi objawami do izolatoriów, które obecnie są zapełnione w 20-30%. Do tej pory za dzień hospitalizacji pacjenta z Covid-19 – niezależnie od jego stanu – NFZ płacił 530 zł, teraz najwyższa stawka ma obejmować tylko najciężej chorych. Zarząd Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych apeluje o pilne cofnięcie zarządzenia dot. stawek.
–Na Stadionie Narodowym od dziś działa szpital polowy. Na pacjentów czeka 300 łóżek, docelowo szpital ma przyjąć 1,2 tys. osób.

Rzeczpospolita
–Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy jak najszybciej powinny zostać przygotowane odpowiednie przepisy doprecyzowujące prawo w zakresie wad letalnych płodu. Być może będzie to prezydencka inicjatywa legislacyjna.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obecnie system dysponuje 23 tys. łóżek covidowych, ale docelowo chce dojść do 35 tys. i sukcesywnie zwiększać tę liczbę.