RPP ostrzega: wymaganie testu na COVID-19 to łamanie praw pacjenta

Do redakcji ISBzdrowie docierają sygnały, że szpitale warunkują przyjęcie pacjentów od wykonania testu w kierunku koronawirusa. „Mam zaplanowaną operację kolana, ale szpital postawił warunek – mam przyjść z wynikiem testu. Nikt mi nie powiedział gdzie w takim razie mam się zgłosić, kto ma mi wystawić na nie skierowanie. Co mam zrobić?” – pyta nas jeden z Czytelników.

Ponieważ nie ma żadnych wytycznych jak postępować w takich przypadkach w tej sprawie zgłosiliśmy się do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) z prośbą o interwencję. „Jeśli szpital warunkuje przyjęcie do szpitala na zabieg planowy od wykonania testu w kierunku koronawirusa to placówka powinna taki test przeprowadzić. Wymaganie, że to pacjent sam we własnym zakresie go wykona jest łamaniem prawa pacjenta” – usłyszeliśmy w biurze RPP.

W takich przypadkach RPP prosi o sygnały – „w każdym takim przypadku będziemy podejmować interwencję” – zapewnia Bartłomiej Chmielowiec.

Przypominamy, że zgodnie z najnowszymi wytycznymi na test może nas skierować lekarz pierwszego kontaktu. Zasady zlecania testów na koronawirusa opublikował resort zdrowia.
Można go również przeprowadzić prywatnie. Cena to około 500 zł.