Dworczyk: Łącznie powstaje 38 szpitali tymczasowych

Łącznie powstaje 38 szpitali tymczasowych; 21 powstaje pod auspicjami wojewodów, a 17 jest budowanych przez spółki Skarbu Państwa na polecenie premiera, wynika z wypowiedzi szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka.

„Poza tym szpitalem [na Stadionie Narodowym w Warszawie] budowanych jest 20 szpitali tymczasowych. Pod auspicjami wojewodów w każdym województwie powstają takie obiekty, żeby być właśnie tą ostatnią linią obrony. Mamy nadzieję, że ona nie będzie musiała być wykorzystywana. Oraz kolejne 17 takich obiektów budują – zgodnie z decyzją administracyjną prezesa Rady Ministrów – spółki Skarbu Państwa” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział, że do niedzieli w szpitalu na terenie Stadionu Narodowego dostępnych będzie 500 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Docelowo ma ich być 1,2 tys. Szpital ten jest filią szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej.

Zgodnie z przyjętą przez rząd strategią, szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

W budowę szpitali tymczasowych zostały włączone także spółki Skarbu Państwa, m.in. PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, Węglokoks, Tauron Polska Energia i PKO Bank Polski.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 484 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 593 592 osoby. Łącznie zmarło 8 375 osób.

Według danych resortu na dzisiaj rano, 407 486 osób było objętych kwarantanną, 37 655 – nadzorem epidemiologicznym. Hospitalizowanych było 21 640 osób (na 32 586 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 1 898 respiratorów (na 2 460 dostępne w szpitalach). Za zdrowych uznano 230 661 pacjentów.

(ISBnews)