Gryglas z MAP: 10 spółek SP przygotuje do eksploatacji 17 szpitali tymczasowych

Zgodnie z decyzjami, 10 spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa przygotuje do eksploatacji 17 szpitali tymczasowych, poinformował wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

„W skali kraju, spółki Skarbu Państwa, w ciągu najbliższych tygodniu uruchomią 17 szpitali tymczasowych w Polsce” – powiedział Gryglas przy okazji uruchomienia w Krynicy przez Grupę Tauron szpitala tymczasowego.

„Spółki nie ponoszą żadnych dodatkowych wydatków związanych z zorganizowaniem szpitali. Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróci wszystkie koszty poniesione przy organizacji szpitali tymczasowych z tzw.puli na działania antycovidowe” – dodał wiceminister.

W województwie małopolskim jest obecnie dostępnych ok. 4000 łóżek covidowych ,łącznie hospitalizowanych jest 2600 pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie. Dodatkowo przygotowywane są szpitale tymczasowe , które będą miały do dyspozycji 800-900 łóżek. Trzy szpitale , w najbliższym czasie powstaną w Krakowie oraz jeden w Tarnowie- powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Oddany do użytkowania szpital w Krynicy powstał na bazie 20 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego i będzie dysponował ok. 170 miejscami dla pacjentów covidowych. Personel pielęgniarski i techniczny został już skompletowany, trwa nabór lekarzy. Obecnie jest ich kilkunastu co pozwala na pełną opieką, docelowo ma w szpitalu pracować 25-30 lekarzy.

Na początku listopada MAP podało, że spółki Skarbu Państwa zbudują w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19: 4 szpitale na Mazowszu, 4 w Małopolsce, 3 na Dolnym Śląsku, 2 na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce i na Pomorzu.

Wojciech Żurawski, Kraków