Morawiecki: Jeżeli narodowa kwarantanna będzie konieczna, wdrożymy ją za 7-14 dni

Jeżeli konieczne będzie wdrożenie narodowej kwarantanny, zostanie ona wprowadzona za 7-14 dni, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wyraził jednak przekonanie, że „być może uda się tego uniknąć”.

„Przed nami ostatni krok, który – jeśli będzie konieczność – wdrożymy za 7 do 14 dni – narodowa kwarantanna, ale być może uda się tego uniknąć. To zależy od tego, czy będziemy utrzymywali dyscyplinę, czy będziemy stosowali się do tych podstawowych zasad, o których mówią nam medycy od początku pandemii: dystans, przede wszystkim maseczki, dezynfekowanie, ciągłe dezynfekowanie rąk” – powiedział Morawiecki w trakcie wizyty w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym.

Wczoraj premier zapowiedział, że jeżeli liczba nowych, potwierdzonych przypadków COVID-19 w ciągu 7 dni w skali kraju będzie na granicy 70-75 na 100 tys. osób, zostaną wdrożone zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu.

Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju, to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 – to powrotu do stref żółtych.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 143 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 466 679 osób. Łącznie zmarło 6 842 osoby.

(ISBnews)