NEO Hospital wdraża technologię CarnaLife System w opiece nad pacjentami dotkniętymi otyłością

Grupą NEO Hospital rozszerzyła współpracę z MedApp, polską spółką technologiczną o rozwiązanie telemedyczne do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz zarządzania procesem leczenia – CarnaLife System. Pilotażowo systemu zostanie wykorzystany w opiece nad pacjentami dotkniętymi otyłością.

Technologia CarnaLife System będzie wspierać specjalistów szpitala w czasie całej ścieżki pacjenta bariatrycznego w systemie, tj. od kwalifikacji i planowania zabiegu, po jego przeprowadzenie i monitorowanie stanu zdrowia po operacji.

Klinika leczenia otyłości działająca w Szpitalu na Klinach to jedyny ośrodek w Europie posiadający afiliację International Bariatric Club. W Klinice leczeni są pacjenci dotknięci otyłością olbrzymią, ze skomplikowaną historią choroby, licznymi chorobami towarzyszącymi oraz po wykonanych wcześniej zabiegach bariatrycznych (zabieg zmniejszenia żołądka). Ośrodek jako jedyny oferuje pacjentom, oprócz operacji laparoskopowych, także możliwość przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci. Dyrektorem Kliniki i zarazem lekarzem prowadzącym wszystkich pacjentów, jest prof. dr hab. Tomasz Rogula, specjalista chirurgii metabolicznej i  bariatrycznej, który przez prawie 10 lat pełnił funkcję Dyrektora Centrum Chirurgii Metabolicznej i Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej w Cleveland Clinic. MedApp wraz zespołem szpitala przygotował dedykowane rozwiązanie właśnie dla lekarzy pracujących z pacjentami otyłymi.

„Wszechobecna pandemia z pewnością przyczyni się do wzrostu wskaźników otyłości, ponieważ w naturalny sposób ograniczeniu podlegają programy odchudzania, które najczęściej realizowane są w grupach, jak również w znaczący sposób spada liczba zaplanowanych już bariatrycznych zabiegów operacyjnych. Zakładam, że sytuacja ta będzie utrzymywała się przez dłuższy czas, a dodatkowo wprowadzane środki bezpieczeństwa będą miały wpływ na naszą mobilność, a jak wiemy wymuszony brak aktywności fizycznej, nawet przez krótkie okresy, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych. Dodatkowo obecny kryzys i potrzeba samoizolacji skłaniają wiele osób do polegania na żywności przetworzonej. Wsparciem dla pacjentów i zespołów medycznych mogą być właśnie zaawansowane rozwiązania telemedyczne pozwalające na monitorowanie pacjenta w oparciu o dane medyczne” – komentuje cytowany w komunikacie prof. Tomasz Rogula, dyrektor Kliniki Leczenia Otyłości w NEO Hospital.

WHO podkreśla, że otyłość i nadmiar dodatkowych kilogramów wpływają na przebieg zakażenia COVID-19 oraz na ewentualne powikłania. Nowe badania populacyjne ugruntowały to powiązanie i wykazały, że nawet osoby, które mają jedynie nadwagę, są bardziej narażone na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem. W analizie opublikowanej w ObesityReviews, międzynarodowy zespół naukowców na podstawie danych od 399 000 pacjentów wykazał, że osoby z otyłością, które zachorowały na COVID-19, były o 113% bardziej narażone na pobyt w szpitalu niż osoby o prawidłowej masie ciała. Dodatkowo osoby te o 74% częściej były hospitalizowane na oddziałach intensywnej terapii, jak również umierały o 48% częściej. CarnaLife System będzie wykorzystywany właśnie do monitoringu pacjentów dotkniętych otyłością, zarówno przed, jak i po zabiegach chirurgicznych.

„Dziś w dobie pandemii, gdy pacjenci doświadczają ograniczeń w dostępie do ośrodków medycznych, zaawansowane rozwiązania telemedyczne w zakresie monitorowania zdrowia wspierają kontakt lekarzy i pacjentów w oparciu o dane medyczne. Pacjenci dotknięci otyłością wymagają dedykowanego systemu urządzeń monitorujących oraz monitoringu większej liczby parametrów z uwagi na złożoność choroby jaką jest otyłość i współistniejące choroby” – podkreśla Joanna Szyman, Prezes Zarządu NEO Hospital.

CarnaLife System jest modułem analitycznego systemu CarnaLife, który jest certyfikowany jako wyrób medyczny klasy IIb. MedApp wprowadza wkrótce kolejne rozszerzenia aplikacji, po wideokonsultacji z której lekarze i pacjenci mogą korzystać od września, już w grudniu planuje udostępnić usługę Wirtualnej Przychodni. Ma ono na celu usprawnić funkcjonowanie zarówno małych placówek medycznych, szpitali, jak i rozwiniętych sieci medycznych i będzie dla nich realnym wsparciem w zakresie pełnej obsługi pacjentów.

Lekarze i pacjenci szpitala NEO Hospital od kilku miesięcy już korzystają z innego produktu MedApp CarnaLife Holo, rozwiązania do holograficznego obrazowania danych medycznych 3D. Na bazie doświadczeń i obserwacji z ostatnich kilku miesięcy powstaje właśnie pierwsza publikacja naukowa, dotycząca wykorzystania systemu w skomplikowanych zabiegach onkologicznych guzów wątroby i trzustki.