Moderna: 80 milionów dodatkowych dawek dla UE

Komisja Europejska skorzysta z możliwości zakupu dodatkowych 80 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna. Tym samym do państw członkowskich UE trafi 160 milionów dawek.

Oprócz tego Moderna potwierdziła, że ​​mRNA-1273 może być transportowany lokalnie w kontrolowanych warunkach w stanie ciekłym w temperaturze 2-8 °C. Ta ważna aktualizacja ułatwi dystrybucję szczepionki w trudno dostępne miejsca.

„Doceniamy zaufanie, jakim cieszy się Moderna i mRNA-1273, nasz kandydat na szczepionkę przeciw COVID-19, czego wyrazem jest zwiększona umowa na dostawy z Komisją Europejską” – powiedział cytowany w komunikacie Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderna. – „Skupiamy teraz naszą uwagę na kwestii dostarczenia szczepionki, w oczekiwaniu na pozytywną opinię EMA i innych organów regulacyjnych, pozostajemy jak zawsze zaangażowani we współpracę z rządami i partnerami na całym świecie w celu zwalczenia pandemii”.

Moderna zaktualizowała swój przewodnik dotyczący dystrybucji mRNA-1273, aby uwzględnić transport lokalny w kontrolowanych warunkach w stanie ciekłym w temperaturze 2-8 °C. Ta ważna aktualizacja zmniejsza obciążenie logistyczne związane z transportem szczepionki w bardziej odległe lokalizacje i zapewnia obniżenie barier utrudniających szczepienie. Jak wcześniej ogłoszono, mRNA-1273 pozostaje stabilny w standardowych temperaturach lodówki od 2°C do 8°C przez 30 dni.

Informacje te zostały udostępnione na wczorajszym spotkaniu Vaccines and Related Biological Products Advisory Committee (VRBPAC) w Stanach Zjednoczonych, po którym Komitet Doradczy FDA głosował za poparciem stosowania w Stanach Zjednoczonych szczepionki Moderna przeciwko COVID-19 w nagłych przypadkach.