MZ: obostrzenia są potrzebne, by uniknąć 3 fali

„Epidemia się nie skończyła. Ostatnie dane (ze Świąt, kiedy notowano ok. 3 tys. przypadków) nie zaciemniają nam obrazu sytuacji. Jestem pewny, że już jutro wyniki będą wyższe” – podkreślał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.

„To jak się zachowywaliśmy się w Święta będzie widać w statystykach za 5-10 dni” – uzupełniał.

Jak dodawał od dziś obowiązują nowe obostrzenia, tak, by uniknąć trzeciej falą epidemii. „Jeżeli nie wprowadzilibyśmy tych obostrzeń, pozwolilibyśmy na szeroką transmisję zakażeń” – argumentował.

Przypomnijmy, że na okres od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. zamknięte zostały wszystkie hotele i stoki narciarskie. A także galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii. W Sylwestra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się. Wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały do Polski, będą miały obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Dziś (28 grudnia) kończy się termin zgłaszania się pracowników placówek medycznych do szczepień. Do ubiegłego tygodnia zarejestrowało się ok. 300 tys. osób. Według szacunków resortu wczoraj zaszczepiło się około 2 tys. medyków.

„Dodatkowo Centrum e-zdrowia (podlega Ministerstwu Zdrowia – przyp. red.) wysłało 700 tys. e-skierowań do wszystkich medyków zarejestrowanych w centralnym rejestrze” – wyjaśnił.

Od 15 stycznia ruszy też rejestracja do szczepień dla obywateli.

Dziś do Polski trafiła kolejna partia 300 tys. szczepionek.