Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Co prawda zmniejsza się liczba zachorowań na koronawirusa, jednak liczba zgonów spowodowanych Covid-19 jest wciąż wysoka – jak podaje Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób, tylko w Czechach, Bułgarii i Słowenii w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano wyższą liczbę zgonów niż w Polsce. Mimo to, zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta, szczyt śmiertelności mamy już za sobą.
–Rząd uruchomił program #DomowaOpiekaMedyczna, polegający na zdalnym monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów. Zakłada on udostępnienie pulsoksymetru każdej osobie z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa.
–Nowe przepisy ustawy covidowej pozwalają budować obiekty związane z epidemią koronawirusa z pominięciem prawa budowlanego i miejscowych planów. Potrzebna jest jednak do tego zgoda wojewody.

Gazeta Wyborcza
–Sąd Okręgowy w Warszawie wydał dwa nakazy zapłaty spółce E&K należącej do Andrzeja Izdebskiego. Spółka ma zwrócić państwu zaliczkę na niedostarczone respiratory i uiścić karę za niedopełnienie umowy – łącznie ok. 16 mln euro z odsetkami.

Dziennik Gazeta Prawna
–Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że osoby z podejrzeniem Covid-19, tzn. te, które miały kontakt z osobą zakażoną i mają pierwsze objawy choroby, zyskają dostęp do testów antygenowych. Do tej pory testy te używane były na SOR-ach i na izbach przyjęć, teraz mają być dostępne u lekarzy rodzinnych.