Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Powstające od października szpitale polowe trafiają do bazy placówek niekatywnych ze względu na zmniejszającą się liczbę zakażeń koronawirusem. Dotyczy to m.in. placówek na lotnisku w Pyrzowicach i w Ustroniu, a także na warszawskim Okęciu. Sytuacja epidemiczna jest na tyle dobra, że zaczęto „odmrażać” tzw. łóżka covidowe – na Śląsku w tym tygodniu ma zostać przywróconych 700 łóżek, w kolejnym etapie 500.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, różnica między stawką za gotowość a stawką za przyjęcie i leczenie pacjenta chorego na Covid-19 w Szpitalu Narodowym jest tak niewielka (500 zł w przypadku intensywnej terapii), że bardziej niż leczenie opłaca się utrzymywanie placówki w stanie gotowości. Stawki miały być konsultowane z kierownictwem szpitala MSWiA w Warszawie, który odpowiada za budowę placówki na Stadionie Narodowym w Warszawie.
–Naukowcy z University of Birmingham opracowali spray do nosa i górnych dróg oddechowych z mieszaniny gellanu i karagenu w odpowiednich proporcjach, który ma chronić przed zakażeniem koronawirusem.

Parkiet
–BioMaxima wprowadziła do sprzedaży w Polsce i krajach UE potrójny test na koronawirusa do użytku profesjonalnego. Wyniki można otrzymać po 15 minutach, docelowo wykonywanie takiego testu pozwoli oddzielić pacjentów zakażonych koronawirusem i grypą.