Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Środowisko nauczycielskie przygotowuje apel do MEN dot. włączenia nauczycieli do planu szczepień przeciwko Covid-19. Pierwsze dawki preparatu mają trafić do pracowników służby zdrowia, pacjentów DPS, służb mundurowych pomagających z pandemią oraz seniorów po 75. roku życia.
–Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy poparł działania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w postaci wszczynania sporów zbiorowych przez organizacje zakładowe. Wezwał również swoich członków do wyrażenia zgody na strajk.

Dziennik Gazeta Prawna
–Pomimo apeli środowiska medycznego i producentów rząd nie zdecydował się na razie na wprowadzenie nowego systemu ubiegania się o rekompensaty za ewentualne efekty uboczne zw. z przyjęciem szczepienia przeciwko Covid-19. Przyczyną jest obawa przed nasileniem fali antyszczepionkowej.
–Logistyka szczepień przeciwko Covid-19 zakłada jak najprostszy dostęp, dlatego też ma powstać 3-cyfrowy numer, pod którym będzie można umówić się na wizytę kwalifikującą do szczepienia. Rejestracja będzie też możliwa online oraz u lekarza rodzinnego. Badanie kwalifikacyjne będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz z uprawnieniem do wykonywania zawodu.

Gazeta Wyborcza
–Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaapelowała do NFZ o zawieszenia naboru na szczepienia przeciwko Covid-19, ponieważ postawione warunki w wielu przypadkach są niemożliwe do spełnienia. FZP zależy przede wszystkim na zniesieniu warunku zakładającego minimum 180 iniekcji tygodniowo. Zdaniem Federacji optymalna liczba szczepień to 80–100 na tydzień.

Puls Biznesu
–Fundusz H2 Equity kupuje okulistyczną grupę Optegra, działającą w Polsce, Czechach i Wielkiej Brytanii. Grupa, prowadząca ponad 20 klinik okulistycznych, zajmuje się głównie laserową korekcją wad wzroku i leczeniem zaćmy. Do finalizacji transakcji ma dojść na początku przyszłego roku.