Carius, Bayer: CAR-T to przyszłość branży

Bayer AG i Atara Biotherapeutics ogłosiły podpisanie ogólnoświatowej umowy licencyjnej na wyłączność dotyczącej nowej generacji terapii komórkowej CAR-T ukierunkowanej na mezotelinę w leczeniu nowotworów litych. Umowa obejmuje prace rozwojowe nad cząsteczką kandydatem ATA3271, silną immunoterapią allogenicznymi komórkami T nowej generacji i jej autologiczną odmianą ATA2271 w leczeniu nowotworów z silną ekspresją mezoteliny, takich jak złośliwy międzybłoniak opłucnej i niedrobnokomórkowy rak płuca. O planach rozwoju tej terapii rozmawialiśmy z Wolframem Cariusem*, wiceprezesem wykonawczym ds.terapii komórkowej i genowej, dział Pharmaceuticals, Bayer.

Dlaczego firma zdecydowała się zająć obszarem CAR-T?

Bayer chce być liderem w dziedzinie terapii komórkowej i genowej, obszaru, który reprezentuje kolejną falę innowacji w tym sektorze i stanowi atrakcyjne możliwości rozwoju. Aby to osiągnąć, firma wzmacnia swoje wewnętrzne możliwości, jednocześnie prowadząc zewnętrzną strategiczną współpracę oraz nabywanie technologii i udzielanie licencji. Umożliwi to nam zbudowanie solidnych platform terapeutycznych o szerokim zastosowaniu w wielu obszarach terapeutycznych.

Strategicznie Bayer koncentruje się na wybranych obszarach terapii komórkowej i genowej, takich jak terapie komórkami macierzystymi, augmentacja i edycja genów, a także allogeniczne terapie komórkami w przypadku guzów litych. Atara jest pionierem allogenicznej immunoterapii limfocytami T z wiodącymi w branży procesami wytwarzania komórek allogenicznych i technologiami CAR-T nowej generacji. Licencjonowana technologia wykorzystuje nowatorską, zastrzeżoną platformę komórek T wirusa Epsteina-Barr (EBV) firmy Atara w połączeniu z allogenicznymi technologiami CAR-T nowej generacji, dlatego umowa jest podstawowym elementem strategii Bayer w zakresie C&GT.

Na jakim jesteś etapie?

ATA2271: Badanie fazy 1 rozpoczęto w Memorial Sloan Kettering, a pierwszy pacjent został włączony do badania w listopadzie 2019 r. Nie możemy obecnie komentować spodziewanego czasu trwania badania ani jego wyników.

Jak szybko terapia zostanie wdrożona w klinice? Gdzie najpierw zostanie złożony wniosek o rejestrację?

Wspólnie z Atarą pracujemy nad planem przyspieszonego rozwoju, aby ta przełomowa technologia była dostępna dla pacjentów, gdyby udowodniła swój potencjał w klinice. W tej chwili nie możemy podać żadnych dalszych szczegółów.

Ile to będzie kosztować?

Jest za wcześnie, aby komentować potencjalne ceny nowych terapii. Terapia komórkowa guzów litych może przynieść ogromne korzyści medyczne pacjentom cierpiącym na raka. Cieszymy się, że będziemy współpracować z firmą Atara w zakresie ich bardzo obiecującej franczyzy CAR-T ukierunkowanej na mezotelinę. Dzięki naszej współpracy w zakresie terapii allogenicznych komórek nowej generacji, aktywnie rozwijamy podejścia, które mają na celu szerszy dostęp i przystępność cenową w porównaniu z terapią komórkową autologiczną.

*Wolfram Carius, PhD, jest wiceprezesem wykonawczym i dyrektorem ds.terapii komórkowej i genowej w dziale Pharmaceuticals firmy Bayer. Aktualnie pełnioną funkcję objął w październiku 2020 roku. Wolfram Carius obejmował również stanowisko wiceprezesa wykonawczego ds. dostaw produktów farmaceutycznych w Bayer. Przed dołączeniem do przedsiębiorstwa był starszym wiceprezesem w firmie Sanofi i zajmował się rozwojem technicznym i wytwarzaniem produktów biologicznych. Jeszcze wcześniej – od 1987 dokońca 2013 roku – pracował w przedsiębiorstwie Boehringer Ingelheim, gdzie odpowiadał za ogólnoświatową sieć wytwarzania produktów chemicznych, farmaceutycznych i biofarmaceutycznych. W 2009 roku dołączył do zarządu spółki i przejął odpowiedzialność za zasoby ludzkie i działalność techniczną. Ma ponad 30 lat doświadczenia w branży farmaceutycznej. Pracował w Azji, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i w Europie.