Dworczyk: fundusz kompensacyjny, szczegóły w przyszłym tygodniu

„NOP (niepożądane odczyny poszczepienne) w przypadku szczepień przeciw COVID-19 są rejestrowane tak samo, jak w przypadku każdej innej szczepionki. To tej pory mieliśmy dwa takie zgłoszenia” – mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień. – „Dyskutujemy także o powołaniu funduszu kompensacyjnego. W przyszłym tygodniu przedstawimy jego założenia” – dodawał.

Warto od razu powiedzieć, że dyskusje o powołaniu takowego w polskim systemie zdrowotnym mówi się od lat. „I być może to jest najlepszy moment, by wreszcie spełnić ten postulat” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Marcin Czech, b. wiceminister zdrowia. – „Jestem zwolennikiem tego rozwiązania, bo fundusz NOP, czy jakby on miał się nazywać, przekonał by nie tylko do szczepienia przeciw koronawirusowi, ale w ogóle do szczepień”.

Przypomnimy też, że w przypadku szczepionek przeciw COVID, odpowiedzialność – zgodnie z umową Komisji Europejskiej z producentami – spada na poszczególne państwa członkowskie. A Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, która nie ma systemu no-fault.

„Sytuacja jest nadzwyczajna i teraz powołanie takiego funduszu, czy wypracowanie systemu odszkodowaczego jest absolutnym priorytetem” – podkreśla w rozmowie z nami Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

„Systemy odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu związanego z realizacją narodowych programów szczepień ochronnych finansowane ze środków publicznych są rozwiązaniem znanym, powszechnie akceptowanym i funkcjonującym w co najmniej 25 krajach, w tym w 16 państwach europejskich (zarówno w UE, jak i poza nią).

Takie systemy są istotnym elementem budowania zaufania do systemów opieki zdrowotnej oraz do szczepień ochronnych, zwłaszcza w sytuacji gdy to rządy Państw są inicjatorem takich masowych akcji profilaktycznych. Właściwie skonstruowane systemy odszkodowawcze są rozwiązaniem znacznie korzystniejszym dla pacjentów od sytemu dochodzenia roszczeń w procesach sądowych, umożliwiają im bowiem uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia szybko i w adekwatnej wysokości, bez konieczności wieloletniego uwikłania w procesy z powództwa cywilnego.

Zagadnienie to jest tym bardziej istotne i wymagające troski władz publicznych w sytuacji pandemii, gdy mamy do czynienia z realizacją szczepień na tak bezprecedensowo szeroką skalę, w celu jak najszybszego zapewnienia ochrony populacji i zapewnienia powrotu do normalności.

Każde Państwo europejskie ustala w tym zakresie własna politykę odpowiedzialności” – wyjaśnia nam z kolei INFARMA. Podkreślając jednocześnie, że „jest otwarta na dialog z Ministerstwem Zdrowia w wypracowaniu optymalnych rozwiązań mających na celu przede wszystkim zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osobom szczepiącym się”.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez ministra Dworczyka na tę chwilę zaszczepionych w Polsce zostało 114 tys. osób.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce masowe szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Następnie szczepionkę otrzymają seniorzy, a po nich: służby mundurowe, nauczyciele (to tzw. grupa 1). Grupa ta ma rozpocząć szczepienia 25 stycznia.

Dworczyk stwierdził, że w pierwszym kwartale 2021 roku Polska ma otrzymać mniej szczepionek, niż wcześniej zadeklarowano. Z tego powodu w tym czasie możliwe będzie zaszczepienie ok. 50 proc. osób w wieku powyżej 70. roku życia z tzw. pierwszej grupy uprawnionych.