Dworczyk zaprasza opozycję na rozmowę o szczepieniach

„Temat szczepień wyjmijmy poza nawias politycznego sporu” – zaapelował szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Zaprosił na jutro, (wtorek 26 stycznia) przedstawicieli opozycji na merytoryczną dyskusję dotyczącą Narodowego Programu Szczepień (NPS). „Rozmawiajmy o faktach i rzeczywistych problemach” – apelował.

Dzisiaj rozpoczęły się szczepienia populacyjne seniorów powyżej 70 r.ż. Jak informował wczoraj Dworczyk wszystkie terminy do końca marca są już zajęte. Jak podkreśla rząd wynika to z wielkości dostaw szczepionek, a nie złej konstrukcji NPS.

Dworczyk na konferencji poinformował, że „wtorkowa dostawa szczepionki Moderna została odwołana” i „przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend”. „To kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatniej chwili o zmianie terminu dostawy” – zwrócił uwagę. Niedawno zmniejszenie wielkości dostaw zapowiedziała firma Pfizer.

Zapewnił przy tym, że „na ten tydzień wszystkie szczepienia zostaną wykonane”. Według zapowiedzi Dworczyka, w poniedziałek do godziny 12 szczepionki dojadą pod 5873 adresy, a szczepienia w tym dniu przeprowadzą 2793 punkty szczepień.

Jak dodawał minister zdrowia Adam Niedzielski „sytuacja się stabilizuje”.

„Dzisiejsze wyniki epidemiczne pokazują, że pandemia się stabilizuje. Zajętość łóżek spadła poniżej 15 tys. W szczycie pandemii ta liczba przekraczała 23 tys. Możemy realizować szczepienia w spokojniejsze atmosferze” – podkreślał Niedzielski.

Liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 707 474 według stanu na dziś na godz. 8.00. Liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wyniosła 2 419.