Dzisiaj ruszyła rejestracja dla seniorów 70+

„Aktualny stan Narodowego Programu Szczepień: dzisiaj rozpoczęła się rejestracja dla seniorów 70+ – to grupa licząca 2,7 mln osób. Przez pierwsze 3 godziny zapisało się ponad 150 tys. osób, zainteresowanie jest bardzo duże” – mówił Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, podczas konferencji prasowej. Uruchomienie kolejnego etapu nie odbyło się bez trudności – są problemy z dodzwonieniem się, a w wielu miejscach brakuje terminów.

Według informacji rządu infolinia notowała ponad 300 tys. prób połączeń na minutę, „stąd też wystąpiły i występują problemy z połączeniem z infolinią. Prosimy wszystkich o cierpliwość”.

„Napór dzwoniących na infolinię był bardzo duży i to spowodowało trudności z dodzwonieniem się. Infolinia została wzmocniona, działa też automat, który daje możliwość zapisania się, jeśli jest wolny termin. Na infolinii pracuje już 2 tys. osób” – wyliczał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

„Od samego początku mówimy, że zgodnie z umową z Komisją Europejską do Polski zostaną dostarczone szczepionki do końca I kwartału, które pozwolą zaszczepić 3,1 mln pacjentów. Z uwagi na ograniczenia w dostawach nie będziemy w stanie zaszczepić większej liczby osób w tym czasie” – nie ukrywał Dworczyk.

Plan zakłada, że do 31 marca zostanie zaszczepionych 3 100 000 pacjentów.

„Żeby ograniczyć problemy w zarejestrowaniu, udostępniliśmy udogodnienia. Każdy, kto usłyszy na infolinii, że w jego miejscowości nie ma już terminów, może zostawić swój pesel i nr telefonu. Jak będą wolne terminy, do tej osoby zadzwoni konsultant” – dodawał Dworczyk.

Na stronie internetowej http://gov.pl/szczepimysie udostępniony został także formularz zgłoszeniowy dla seniorów. Po pozostawieniu swoich danych konsultant zadzwoni, gdy będą wolne terminy.

„Możemy zagwarantować, że każdy senior w Polsce, który będzie chciał, zostanie zaszczepiony. Apelujemy, by seniorzy nie szli do przychodni i POZ, żeby nie narażać się na zakażenie. Prosimy o korzystanie z infolinii i formularzy online” – apelował szef KPRM.

Liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 644 999 według stanu na dziś na godz. 8.00, jak podało Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas do Polski dostarczono 1 257 300 szczepionek. Liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wyniosła 6 640.

Liczba dawek dostarczonych do punktów wyniosła 789 585, zaś liczba zutylizowanych dawek szczepionki sięgnęła 1 905.

Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła 283, podano także.