Prezes ARM: Szczepienia populacyjne rozpoczną się w przyszłym tygodniu

Szczepienia populacyjne, czyli szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia, rozpoczną się od poniedziałku. Szczepionki, dystrybuowane przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM), trafią do ponad 5 tys. punktów szczepień. Rozpocznie się też dystrybucja szczepionek Moderny do szpitali węzłowych, poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

„W tym tygodniu [od 25 stycznia] rozpoczynamy zupełnie nowy etap, jeśli chodzi o szczepienia, rozpoczynamy szczepienia populacyjne. Również dla dystrybucji jest to olbrzymie wyzwanie, ponieważ do tej pory wysyłaliśmy szczepionki do około 600 szpitali, a w przyszłym tygodniu – właściwie w ten weekend – rozpoczyna się dystrybucja szczepionek do ponad 5 tys. punktów. Planujemy te dostawy zrealizować do poniedziałku rano, tak żeby faktycznie mogły rozpocząć szczepienia w poniedziałek i kontynuować je przez kolejne pięć dni” – powiedział Kuczmierowski podczas konferencji prasowej.

„Chcemy, żeby pula cotygodniowych szczepień populacyjnych oscylowała wokół 180-200 tys.” – dodał.

Podkreślił, że priorytetem jest szczepienie drugą dawką, a szczepionki są zagwarantowane.

Poinformował, że w tym tygodniu na 270 tys. szczepionek, które Agencja Rezerw Materiałowych dostarczyła do szpitali węzłowych, 52 tys. stanowiły szczepionki na drugą dawkę. Na 430 tys. szczepionek, które trafią do punktów szczepień w przyszłym tygodniu, na drugą dawkę zarezerwowano 152 tys.

Na kolejny tydzień, na który ARM zaczyna przygotowywać szczepionki, na drugą dawkę zostanie przekazanych 308 tys. szczepionek.

„Ta skala będzie rosła i stąd są również ograniczenia, jeżeli chodzi o skalę tych miejsc do zapasów w punktach szczepień. […] Zarządzamy magazynem tak, żeby zachować płynność wydań, również patrząc na te dostawy ciągle zmniejszone przez firmę Pfizer” – powiedział.

Poinformował także, że rozpoczyna się także dystrybucja do punktów szczepień (do szpitali węzłowych) szczepionki Moderny.

„Z Moderną czekamy na rozpoczęcie wydań. Zrobimy to w ten poniedziałek. Moderna trafi do punktów szczepień w szpitalach węzłowych, tam będą punkty szczepień populacyjnych. Zależało nam na tym, żeby ze względu na specyfikę, że to jest nowa szczepionka, żeby również nie mieszać tutaj w punktach szczepień tych szczepionek Pfizera i Moderny” – podkreślił.

Dodał, że wstrzymanie wydawania Moderny nie wpłynęło w żaden sposób na kalendarz szczepień, ponieważ ogólna liczba szczepionek jest podobna.

(ISBnews)