Moderna: nasza szczepionka działa na nowe mutacje koronawirusa

Firma Moderna ogłosiła, że jej szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna również wobec nowych wariantów zidentyfikowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki.

„Szczepienie szczepionką Moderna COVID-19 dało miana neutralizujące przeciwko wszystkim kluczowym nowym badanym wariantom, w tym B.1.1.7 i B.1.351, po raz pierwszy zidentyfikowanym odpowiednio w Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki. Badanie nie wykazało istotnego wpływu na miana neutralizujące względem wariantu B.1.1.7 w stosunku do wcześniejszych wariantów. W wariancie B.1.351 zaobserwowano sześciokrotne zmniejszenie mian neutralizujących w porównaniu z wariantami wcześniejszymi. Pomimo tego zmniejszenia, poziomy miana neutralizującego z B.1.351 pozostają powyżej poziomów, od których oczekuje się, że będą miały działanie ochronne. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Vaccine Research Center (VRC) w National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), będącym częścią National Institutes of Health (NIH)” – czytamy w komunikacie firmy.

Oczekuje się, że dwudawkowy schemat szczepionki Moderna COVID-19 w dawce 100 µg zapewni ochronę przed nowo wykrytymi szczepami.

Po raz pierwszy wykryty we wrześniu 2020 r. W Wielkiej Brytanii, wariant SARS-CoV-2 B.1.1.7 ma siedemnaście mutacji w genomie wirusa z ośmioma mutacjami zlokalizowanymi w białku kolca (S). Wariant B.1.351, po raz pierwszy wykryty w Afryce Południowej, ma dziesięć mutacji zlokalizowanych w białku kolca (S). Oba warianty rozprzestrzeniają się w szybkim tempie i są związane ze zwiększoną transmisją i wyższym obciążeniem wirusem po zakażeniu.

Pełna treść komunikatu: https://investors.modernatx.com/news-releases/news-release-details/moderna-covid-19-vaccine-retains-neutralizing-activity-against