MSWiA przekazało 54 mln zł na budowę i rozbudowę szpitalnych instalacji tlenowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o przekazaniu 54 mln zł na budowę i rozbudowę szpitalnych instalacji tlenowych w całej Polsce. Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał na ten cel 660 tys. zł dotacji.

Nowy zbiornik na ciekły tlen ma pojemność 21 ton co pozwala na zapewnienie tlenoterapii u około 420 pacjentów. Do tej chwili, w chrzanowskiej placówce, działał zbiornik o pojemności ok. 7 ton, co oznacza, że w szczycie pandemii musiał być, niemal codziennie, uzupełniany.

Z informacji przekazanych dziennikarzom, przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę wynika, że na potrzeby szpitali Małopolsce trafiło 4,7 mln zł. W 2020 roku wykonano 8 instalacji tlenowych, docelowo zaś powstanie ich 15. To pozwoli na normalną, bezpieczną opiekę nad pacjentami. Cały koszt projektu pokrywany jest w przez Skarb Państwa, a szpitale nie muszą wykładać swoich pieniędzy, przeznaczonych na inwestycje.

Obecnie w małopolskich szpitalach hospitalizowanych jest ok. 980 pacjentów zakażonych koronawirusem. We wszystkich szpitalach przygotowanych zostało ponad 4 tys. łózek na potrzeby chorych z COVID-19./ Kraków żur