Pfizer zmniejszy dostawy szczepionek do krajów UE

„Otrzymaliśmy informację, że Pfizer w sposób znaczący zmniejszy dostawy do krajów UE. Mają być one zwiększone w przyszłości, ale póki co nie mamy precyzyjnej informacji w tej kwestii” – poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Jako pierwszy informację podał Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, który oznajmił, że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla całej Europy. Do Norwegii trafi zamiast obiecanych 43 875 dawek na następny tydzień dotrze 36 075.

Powodem są „starania firmy, by zwiększyć produkcję preparatu”. Firma przeprowadza modyfikacje fabryki w Puurs. Jednocześnie zapewnia, że zwiększy produkcję w lutym i marcu. Jak zapewnia w oświadczeniu Pfizer postawił sobie cel dostarczenia 2 miliardów szczepionek w 2021 r. Poprzedni cel zakładał 1,3 mld dawek.

„Przyjmujemy zapisy na szczepienia, na ten moment nic nie zmieniamy. Po otrzymaniu precyzyjnych danych od Pfizer będziemy podejmowali decyzje dotyczące zmian w harmonogramie szczepień” – komentuje sytuację Dworczyk.