Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Od poniedziałku preparatem firmy Moderna będą szczepić cztery szpitale węzłowe: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz placówki w Poznaniu i Gdańsku. Łącznie otrzymają one 10 tys. dawek. Do końca I kw. Polska ma otrzymać 840 tys. dawek szczepionki Moderny.

Rzeczpospolita
–Z Narodowego Programu Szczepień mogą skorzystać tylko osoby posiadające kartę tymczasowego lub stałego pobytu na terenie Polski. Spora grupa pracowników z Ukrainy dopiero czeka na wyrobienie dokumentu lub przyjechała do Polski na podstawie procedury uproszczonej, co oznacza, że nie obejmą ich szczepienia przeciw koronawirusowi. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk nie wyklucza poszerzenia grupy uprawnionych, uzależnia to jednak od sytuacji epidemiologicznej i dostępności szczepionek.
–Rząd uruchomił szczepienia dla seniorów 80+ i 70+, mimo że nie zakończono szczepień dla grupy „0”. Zainteresowanie było tak duże, że w wielu miastach, m.in. w Warszawie i Częstochowie, nie było wolnych miejsc do końca marca jeszcze przed otwarciem systemu e-rejestracji. W ciągu pierwszych trzech dni na szczepienie zapisało się 150 tys. osób.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd nie planuje na razie otwarcia zapisów na szczepienia przeciw koronawirusowi dla osób 60+, być może sytuacja ulegnie zmianie po 29 stycznia, gdy EMA dopuści do użytku preparat firmy Astra-Zeneca.
–Minister zdrowia usunął z tzw. listy antywywozowej szczepionki przeciw grypie, co oznacza, że odblokowany został eksport tych preparatów. Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej Marka Tomkowa decyzja ministra jest przedwczesna – zgoda na wywóz powinna zostać wydana najwcześniej za kilka tygodni, gdy ryzyko zachorowania na grypę minie.