Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Unia Europejska w najbliższym czasie wprowadzi ścisłą kontrolę eksportu szczepionek przeciw koronawirusowi poza UE ze względu na fakt, że koncerny farmaceutyczne nie dotrzymują programów dostaw. Astra-Zeneca, która miała dostarczyć 80 mln dawek do końca marca, poinformowała, że dostarczy zaledwie 30 mln.
–Komisja Europejska wprowadziła nowy kolor na pandemicznej mapie UE – ciemnoczerwony. W ten sposób zaznaczono miejsca, gdzie liczba zakażonych przekracza 500 na 100 tys. mieszkańców. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do zniechęcania obywateli do „podróży niekoniecznych” z tych stref.
–O godz. 9 wszyscy przedstawiciele klubów parlamentarnych i sił politycznych spotkają się z rządem, aby przedyskutować Narodowy Program Szczepień, zapowiedział minister Michał Dworczyk.

Gazeta Wyborcza
–W poniedziałek oficjalnie zakończyła się budowa Szpitala Południowego w Warszawie. Placówka przyjmie pierwszych pacjentów w połowie lutego – na razie będą to osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, szpital do końca roku będzie bowiem działał jako tymczasowy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Mimo że szczepionki przeciw koronawirusowi chronią przed nowymi szczepami SARS-CoV-2, firma Moderna postanowiła rozpocząć prace nad ulepszoną wersją swego preparatu wycelowaną w szczep wykryty po raz pierwszy w RPA.

Parkiet
–Niemiecka fabryka sody należąca do Ciechu uzyskała certyfikat GMP umożliwiający wejście na rynek farmaceutyczny. Zakład został również wpisany do europejskiej bazy EudraGMP, co oznacza, że produkowana tam soda może być stosowana jako substancja czynna w produkcji leków i wyrobów medycznych.