Szczepienia grupy 1 zaczną się pod koniec stycznia

Do końca I kwartału Polska może liczyć na dostawę 5,8 mln szczepionek przeciw Sars-CoV-2 od trzech firm: Pfizer-BioNtech, a także Moderna i CureVac (jeżeli zostaną zarejestrowane przez Europejską Agencję Leków). Powinno to pozwolić na zaszczepienie ok. 2,9 mln osób, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk.

Dotychczas do Polski trafiło 670 tys. dawek szczepionki firm Pfizer-BioNtech (tylko dzisiaj było to 360 tys.). Zaszczepiono ponad 50,3 tys. osób (wg danych na wieczór 3 stycznia). Dla porównania Izrael szczepi ok. 150 tys. osób dziennie.

„Wszystko wskazuje na to, że do końca I kw. możemy liczyć na dostawy szczepionek trzech producentów: Pfizer – 4,6 mln, Moderna 800 tys. dawek i CureVac, o ile zostanie zarejestrowany, – 400 tys. dawek. To nam daje łącznie około 5,8 mln dawek, a przypomnijmy, że każdy pacjent musi przyjąć dwie dawki, czyli to może być około 2,9 mln osób, które mogą być do końca I kw. zaszczepione” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że chodzi o osoby z grupy 0 (lekarze, pracownicy ochrony zdrowia) liczącej ok. 1 mln osób oraz grupy 1 (m.in. seniorzy i nauczyciele) liczącej ok. 10 mln. Według szacunków rządu, w grupie 0 powinno zaszczepić się ok. 700 tys. osób (dotychczas zgłosiło się ok. 500 tys., nabór zgłoszeń trwa do 14 stycznia). Oznacza to, że po zaszczepieniu kadr medycznych w I kw. pozostałoby ok. 2,2 mln szczepionek dla osób z grupy 1.

Szczepienia grupy 1 mają ruszą ostatniego tygodnia stycznia, a w pierwszej kolejności e-skierowania dostaną najstarsi, czyli osoby z grup 75+ i 70+.

Dworczyk powiedział, że konieczne będzie stworzenie takiego modelu, aby szczepionki trafiły na teren całego kraju, do seniorów, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Rząd przygotowuje określony system dystrybucji szczepionek, żeby uwzględniał osoby najbardziej potrzebujące z I grupy.

„Mamy nadzieję, ze dynamika dostaw szczepionek będzie wzrastała, ale na razie musimy się opierać na deklaracjach producentów” – zaznaczył.

Poinformował, że powstało 7517 zespołów szczepiennych. Szczepienia mają być prowadzone w 6 027 punktach. Będą one odbywać się w 96,26% gmin, obejmujących 98,56% populacji. Zespoły szczepienne są w stanie zaszczepić 3,5-4 mln osób w skali miesiąca.

„Najważniejsze jaki będzie skutek epidemiczny Świąt i Sylwestra – od liczby zakażeń będą zależały jakie działania podejmiemy po 17 stycznia” – dodawał z kolei Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Zapowiedział jednocześnie stopniowe zmniejszanie liczby łóżek covidowych, poza województwami: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim, gdzie wciąż notuje się duże wzrosty zakażeń.

„To oznacza, że uwolnimy je dla innych chorych” – podkreślał minister.

Jak dodawał dzisiaj kontrolerzy NFZ weszli do CM WUM, by sprawdzić zasadność wykonania szczepień osób spoza grypy O (m.in. aktorów).

„Ta sytuacja budzi nasze oburzenie. Mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj wieczorem będzie można przedstawić wyniki tej kontroli” – wyjaśniał minister.

Podobne kontrole odbędą się w całym kraju i – zgodnie z zapowiedziami szefa resortu zdrowia – „staną się one regułą”.

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-Co V-2, a w 2022 roku – ponad 1,52 mln.

Jak ogłosił minister Niedzielski w czasie ferii dzieci będą mogły przebywać również w godzinach 8:00-16:00 na świeżym powietrzu bez konieczności opieki ze strony osób starszych.

Podkreślił, że dotyczy to ferii, które w całym kraju rozpoczęły się dzisiaj, a mają potrwać do 17 stycznia.