KE zatwierdziła zakup dodatkowych 300 mln dawek szczepionki Moderny

Komisja Europejska zatwierdziła umowę zakupu dodatkowych 300 mln dawek szczepionki firmy Moderna, poinformowała Komisja. Połowa zamówienia miałaby zostać dostarczona do państw unijnych jeszcze w tym roku, a połowa – w przyszłym.

„Komisja Europejska zatwierdziła drugą umowę z firmą farmaceutyczną Moderna, która przewiduje dodatkowy zakup 300 mln dawek (150 mln w 2021 r. I opcję dokupienia dodatkowych 150 mln w 2022 r.) W imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Nowa umowa przewiduje również możliwość przekazania szczepionki krajom o niższym i średnim dochodzie lub przekierowania jej do innych krajów europejskich” – czytamy w komunikacie.

Dzisiejszy kontrakt z Moderna opiera się na szerokim portfolio szczepionek, które będą produkowane w Europie, w tym na już podpisanych kontraktach z BionTech/Pfizer, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac i Moderna.

Ta zdywersyfikowana oferta szczepionek zapewni Europie dostęp do 2,6 mld dawek, gdy tylko udowodni się, że są one bezpieczne i skuteczne, podała Komisja.

KE przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki opracowanej przez BioNTech i Pfizer 21 grudnia 2020 r.,Moderna – 6 stycznia 2021 r. I Astra Zeneca 29 stycznia 2021 r.

Szczepionka Moderna jest oparta na informacyjnym RNA (mRNA). mRNA przenosi instrukcje z DNA do mechanizmu wytwarzania białek w komórce. W szczepionce mRNA instrukcje te wytwarzają nieszkodliwe fragmenty wirusa, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania choroby. Kiedy osoba poddawana szczepieniom otrzyma szczepionkę, jej komórki odczytują instrukcje genetyczne i wytwarzają białko kolczaste na zewnętrznej powierzchni wirusa, którego ten używa, aby przeniknąć organizmu i wywołać chorobę. Układ odpornościowy osoby szczepionej traktuje to białko jako obce i wytwarza naturalne mechanizmy obronne – przeciwciała i limfocyty T – przeciw koronawirusowi.

Komisja zaznaczyła, że decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki podjęła w oparciu o „rzetelną ocenę naukową”, zastosowaną technologię, doświadczenie firm w opracowywaniu szczepionek oraz ich zdolność produkcyjną do zaopatrzenia całej UE, a także ich zdolność do potencjalnego opracowania szczepionki przeciwko wariantom koronawirusa.

(ISBnews)