Kopińska: starzenie się społeczeństw wymusi rewolucje systemów opieki zdrowotnej

„W związku ze starzeniem się społeczeństw, coraz większym problemem problemem staje się opieka długoterminowa. Popyt na nią rośnie – i będzie coraz bardziej rosnąć. Zbliżamy się do momentu, kiedy w wiek emerytalny wejdzie tzw. pokolenie baby boomers-ów, czyli osób urodzonych zaraz po II Wojnie Światowej. I ten moment będzie takim testem dla wszystkich systemów opieki zdrowotnej” – mówi w rozmowie z ISBnews.tv dr Joanna Kopińska, współautorka drugiej edycji raportu „Challenges to European healthcare systems at a glance. A comparative analysis of 9 EU countries in times of COVID-19”, asystent profesora ekonomii na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie.

Raport ten został przeprowadzony w 9 krajach europejskich: Chorwacji, Czechach, Francji, Grecji, Włochach, Polsce, Portugalii, Słowacji i Hiszpanii.

„Co ciekawe, pomimo tego, że kraje te mają zupełnie inne struktury demograficzne, i zupełnie inne historie – i także inne systemy zdrowotne – problemy, które nurtują obecnie te systemy zdrowotne, są bardzo podobne” – podkreśla Kopińska. – „Starzenie się społeczeństw oznacza przyrost chorób przewlekłych, konieczność wdrażania nowych rozwiązań, nowych technologii np. telemedycznych”.

A co wyróżnia Polskę na tym tle?

„Na starzenie się społeczeństw nakłada się dość istotna kwestia niedoboru kadry medycznej. My już na ten moment mamy 50% lekarzy, którzy mają ponad 45 lat” – wyjaśnia Kopińska.

„Coraz bardziej będzie widać niedobory specjalistów w konkretnych specjalnościach. Chociażby, w związku z niskim przyrostem demograficznym, będzie mniejsze zapotrzebowanie na pediatrów czy lekarzy specjalizujących się w położnictwie, a będzie rosło zapotrzebowanie na geriatrów. Przesuniecie, w ramach tych różnych specjalizacji, będzie istotną kwestią” – tłumaczy. – „Tu oczywiście konfrontujemy się z bardzo niskimi wydatkami na zdrowie w Polsce. Wydatki, które tak naprawdę – w wymiarze absolutnym – są mniej więcej połową tego, co wydaje się w Europie na zdrowie”.

Materiał powstał w ramach debaty BFF Banking Group „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse”, której patronem medialnym było ISBzdrowie.