Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Adwokatura lobbuje za zniesieniem instytucji lekarza sądowego, wprowadzonej w 2007 r. wskutek nadużywania zwolnień lekarskich przez uczestników procesu. Lekarzy sądowych jest jednak skrajnie mało i jest wśród nich za mało specjalistów.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od początku szczepień przeciw koronawirusowi odnotowano 2 614 niepożądanych odczynów. Jak podaje „DGP”, najwięcej odczynów poszczepiennych zgłaszanych jest przez pacjentów, którzy przyjęli produkt AstryZeneki. Odnotowano ich 117 (0,12% całości), podczas gdy w przypadku preparatu Pfizera było to 1 820 przypadków (0,07%), a szczepionka Moderny wywołała 13 NOP (0,025%).
–Z założeń do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wynika, że celem ma być zapewnienie każdemu pacjentowi opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Pacjenci mają również otrzymać wsparcie specjalnych opiekunów, pomagających im w załatwianiu formalności, oraz dostęp do centralnej infolinii. Ośrodki będą zobowiązane do badania poziomu satysfakcji z jakości leczenia.
–Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia, określającego szczegółowe wymogi dotyczące podziału opakowań szczepionek przeciwko Covid-19 w hurtowniach farmaceutycznych. Jednym z warunków jest identyfikowalność podzielonego leku.