Moderna zwiększa moce produkcyjne szczepionki przeciw COVID-19

Moderna ogłosiła, że poniesie dodatkowe inwestycje kapitałowe w celu zwiększenia globalnych zdolności produkcyjnych szczepionki COVID-19. Przewidywana zdolność produkcyjna w 2022 roku ma być zwiększona do 1,4 miliarda dawek w dawce 100 μg. „Nowe inwestycje kapitałowe umożliwią dodatkową produkcję obecnej szczepionki Moderna COVID-19 i zapewnią elastyczność w produkcji potencjalnych szczepionek uzupełniających przeciwko wariantom” – poinformowała firma. Jednocześnie plan bazowy na 2021 rok został zmodyfikowany o dodatkowe 700 milionów dawek, a spółka pracuje nad dostarczeniem do 1 miliarda dawek w 2021 roku.

„Inwestujemy w dodatkowe możliwości w zakresie produkcji, aby zwiększyć produkcję i umożliwić elastyczność w wytwarzaniu potencjalnych szczepionek uzupełniających w celu przeciwdziałania pojawiającym się wariantom wirusa” – powiedział cytowany w komunikacie Stephane Bancel, Dyrektor Generalny Moderny. – „Oczekujemy, że nasze dodatkowe inwestycje kapitałowe zwiększą naszą zdolność produkcyjną do 1,4 mld dawek na rok 2022 przy założeniu obecnej dawki 100 μg. Jeśli nasza wersja wspomagająca szczepionki wariantowej będzie wymagała niższej dawki, np. 50 μg, będziemy w stanie osiągnąć zdolność produkcyjną opiewającą na ponad 2 miliardy dawek na rok 2022”.

Moderna otrzymała pozytywną informację zwrotną od FDA na temat propozycji dodania większej liczby dawek do każdej fiolki szczepionki. Docelowo firma realizuje plan, który może umożliwić pobranie do 15 dawek z każdej fiolki.

Jednocześnie spółka wysłała do The National Institutes of Health (NIH) wersję próbną szczepionki przystosowanej do wariantu tzw. południowoafrykańskiego wirusa, mRNA-1273.351, w celu przeprowadzenia badań klinicznych.

Firma przedstawiła dwie strategie postępowania z wymienionymi wariantami:

1. Spółka ocenia dodatkowe dawki szczepionki pod kątem zwiększania odporności neutralizującej warianty budzące obawy. Moderna planuje zbadać trzy warianty podejścia do dawek wspomagających, w tym:

a. mRNA-1273.351: Kandydat na szczepionkę wspomagającą, oparty na wariancie zidentyfikowanym po raz pierwszy w Republice Południowej Afryki;

b. mRNA-1273.211: próbka dodatkowej dawki szczepionki poliwalentnej, która łączy zatwierdzoną przez firmę Moderna mRNA-1273 przeciwko szczepom ancestralnym, oraz mRNA-1273.351 w jednej szczepionce;

c. Trzecia dawka mRNA-1273: szczepionka Moderna COVID-19, jako szczepionka wspomagająca na poziomie dawki 50 µg.

2. Spółka planuje ewaluację mRNA-1273.351 i mRNA-1273.211 jako serii szczepień pierwotnych dla osób seronegatywnych (dotychczas nieszczepionych).

„Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie badań klinicznych naszego wariantu wspomagającego” – powiedział Stéphane Bancel. – „Wykorzystując elastyczność naszej metody wytwarzania platformy mRNA, z szybkością testujemy w klinice uaktualnione wersje szczepionek, które uwzględniają pojawiające się warianty wirusa. Jako firma, jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia tylu aktualizacji naszej szczepionki, ile będzie konieczne, by opanować pandemię. Mamy nadzieję dowieść, że szczepienia wspomagające będą mogły być wykonywane mniejszą ilością dawek, co pozwoli nam, jeśli będzie to konieczne, dostarczyć więcej dawek na skalę globalną z końcem 2021 i 2022 roku”.