Niedzielski: trzecia fala się rozpędza. Od 27 lutego nowe obostrzenia

„W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. To oznacza, że trzecia fala epidemii się rozpędza”- mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślał minister najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim. „Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34% przy średniej ogólnopolskiej 19%” – tłumaczył.

Dlatego na terenie tego województwa zamknięte zostaną – na 2 tygodnie – galerie handlowe, hotele, baseny, korty tenisowe. Dzieci z klas I-III mają tam przejść na tryb nauczania zdalnego. „Warmińsko-mazurskie jest 1/16 kroku, który wykonujemy wstecz” – mówił minister.

Jak dodawał od kilku dni Sanepid na jego zlecenie wykonuje wyrywkowe kontrole pod kątem mutacji – także w warmińsko-mazurskim wykrywanych jest ich najwięcej.

W całym kraju zostaną utrzymane dotychczasowe obostrzenia. Także od 27 lutego wprowadzony ma zostać obowiązek noszenia maseczek (a nie przyłbic czy innej formy zakrywania twarzy). Osoby przekraczające południową granice Polski będą miały obowiązek przedstawiania negatywnego testu na wynik wirusa SarS-CoV-2 lub odbycia kwarantanny.

Na terenie kraju uczniowie klas I-III uczą się w trybie stacjonarnym od 18 stycznia, w pozostałych klasach nauka odbywa się w trybie zdalnym. Galerie handlowe są w całym kraju otwarte od 1 lutego, a od 12 lutego – kina, hotele, teatry, baseny czy korty.